Aromaterapie dokonale uvolní po náročném dni a zbaví řady nemocí. Stačí si vybrat

Při aromaterapii se využívají hlavně esenciální oleje. V závislosti na tom, z jaké rostliny se vyrábějí, se při výrobě používají květiny, listy, semínka a stonky. Výběr esenciálního oleje závisí na tom, jakého účinku chceme dosáhnout. V dnešním článku si přiblížíme ty nejznámější esenciální oleje a jejich účinky.

Co to je aromaterapie

Je to oblast nekonvenční medicíny, která je založena na používání éterických olejů ke zlepšení nálady nebo při léčbě určitých onemocnění. Aromaterapie má velmi bohatou historii. Vlastnosti esenciálních olejů byly využívány ve většině starověkých kultur. Důležitou roli hrály ve starověkém Egyptě, Řecku ale i ve starém Římě. Léčba se může provádět ve formě inhalace, masáže nebo koupele. Můžeme je použít i na polštáře nebo oblečení. Využít lze i difuzér neboli zvlhčovač vzduchu, do kterého můžete nakapat pár kapek esenciálního oleje.

Doporučený článek:  Zázračný koktejl z medu, zázvoru a citrónu zatočí s každým nachlazením a sníží obávaný cholesterol

Některé studie nepotvrzují, někdy dokonce vyvracejí účinnost olejů nebo je nazývají placebo efektem. Proto se aromaterapie nepovažuje za alternativu k tradiční léčbě. Existují však výzkumy, které účinnost aromaterapie zase potvrzují. Podle nich může terapie s éterickými oleji dopomoci k celkové pohodě pacienta. To následně vede ke snížení některých nepříjemných znaků jako například nevolnosti, problémů se spaním a napětí. Oleje mají také uklidňující vlastnosti, díky kterým jsou vhodné při léčbě horních cest dýchacích, zánětů a alergií.

Zdroj obrázku: Freepik

Rozdíl mezi vonným a esenciálním olejem

Mnoho lidí si tyto dva produkty plete a považuje je za jedno a totéž. Je to však velká chyba a je třeba si na ni dávat pozor. Jedná se o dva zcela odlišné výrobky. K aromaterapii se využívají pouze esenciální oleje. Tyto typy olejů se skládají z rostlin a mají přirozený původ. Vonné oleje jsou syntetické a mohou obsahovat chemické přísady.

Doporučený článek:  Mletá, nebo instantní: obě kávy mají co nabídnout, záleží na několika faktorech

Levandulový olej je skvělý na nespavost, silný stres, kožní problémy jako ekzémy a akné. Eukalyptový olej zase na nachlazení, chřipku, těžký kašel a problémy s dutinami. Rozmarýnový olej pomůže s nedostatkem energie, sníženou náladou, lupy a akné. Borovicový olej léčí příznaky nachlazení a chřipky, silný kašel, zlepšuje paměť a koncentraci, snižuje únavu. Růžový olej je výborná pomoc proti migrénám, úzkosti, podrážděné pokožce a menstruačním bolestem.

Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/treatment/aromatherapy