Balkonové rostliny je důležité volit s ohledem na domácí mazlíčky

Pokud patříte mezi majitele koček, jistě dobře víte, že potřebují speciálně uzpůsobený prostor pro své potřeby. Balkon se pro ně může stát skvělou pozorovatelnou, pokud je ovšem pro domácí mazlíčky bezpečný. Kromě zasíťování byste měli zvážit výběr balkonových rostlin, které ozdobí prostor, ale zároveň pro kočku nepředstavují žádné zdravotní riziko.

Kočky potřebují okusovat zeleň

Kočky prozkoumávají svět všemi smysly, tedy i chutí. Mají své instinkty, které jim velí prozkoumat své nejbližší okolí. Ve volné přírodě kočky často okusují trávu, aby si zlepšily trávení a doplnily některé živiny. Kočky chované v domácnosti musí tuto potřebu kompenzovat jinak, například okusováním balkonových rostlin.

Některé z nich ale mohou být pro čtyřnohé mazlíčky toxické, mohou způsobit těžké alergické reakce a otravu. Mezi hlavní příznaky patří bolesti, zvracení, průjmy a dehydratace, které vážně ohrožují život. Může se objevit podráždění žaludku, apatie, nechutenství, problémy s pohybem a dýcháním nebo poruchy srdečního rytmu.

Zdroj obrázku: Freepik

Bezpečné bylinky i kvetoucí rostliny

Pokud chcete na svůj balkon umístit rostliny, vyzkoušejte nenáročné bylinky, které můžete využít i v kuchyni. Kočkám neublíží, naopak příznivě ovlivňují jejich trávení. Zkuste šantu kočičí, tymián, bazalku, koriandr, rozmarýn, petržel, heřmánek nebo šalvěj. Stále ale buďte ve střehu – pokud je kočka konzumuje v nadměrném množství, mohou vyvolat zvracení a průjem. Zvláště opatrní buďte při pravidelném okusování heřmánku.

Na balkoně můžete pěstovat i kvetoucí a zcela bezpečné rostliny. Balkon bude vypadat krásně a útulně a vy se nebudete muset obávat o zdraví svých koček. Mezi bezpečné rostliny patří oblíbené petúnie a měsíčky, dále pak macešky, fialky a netýkavky. Zajímavou volbou jsou i floxy a gazánie. Doplnit je můžete například hrnkovým bambusem, který dodá balkonu orientální nádech.

Zdroj: https://www.petmd.com/cat/wellness/evr_ct_herbs, https://www.petmd.com/cat/wellness/evr_ct_herbs, https://www.researchgate.net/publication/288656215_Why_do_dogs_and_cats_eat_grass, https://www.researchgate.net/publication/227690903_An_overview_of_potentially_life-threatening_poisonous_plants_in_dogs_and_cats, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8300339/