Citrusový ocet rozzáří kuchyni i koupelnu čistotou. Jeho příprava je snadná a efekt okamžitý

Použití octa při domácím úklidu dobře znají všichni, kdo se snaží v domácnosti omezit množství chemických přípravků. Je velmi účinný i při odstraňování odolných nečistot. Jednu nevýhodu ale přeci jenom má – jeho vůně není nejpříjemnější. Chcete si úklid koupelny a kuchyně zpříjemnit i bez nepříjemného zápachu? Připravte si citrusový ocet, na který zužitkujete zbytky z kuchyně.

Ocet si poradí s mastnotou i vodním kamenem

Výčet všech výhod octa by byl opravdu dlouhý. Mezi ty nejhlavnější patří to, že se jedná o všestranný prostředek, který si poradí i s mastnotou na kuchyňském vybavení nebo s nevzhledným vodním kamenem v koupelně. Navíc je levný a snadno dostupný. Ačkoliv sám příliš nevoní, dokonale odstraňuje pachy z lednice nebo z odpadu a dezinfikuje čištěné povrchy. Škodlivé plísně už nemají šanci.

Doporučený článek:  Nadýchané a měkké ručníky jako z hotelu: při správném praní si je užijete i doma

Pokud vás od použití octa odrazuje jeho zápach, připravte si čisticí prostředek z kůry citrusových plodů (pomeranče, citronu, grapefruitu nebo mandarinky). Vezměte půllitrovou sklenici, vložte do ní kůru nakrájenou na malé kousky a zalijte octem. Kůra musí být potopená. Sklenici uzavřete a odložte na dva týdny na stinné místo o pokojové teplotě. Před použitím sceďte a nařeďte vodou v poměru 1 : 1. Citrusový ocet je použitelný zhruba dva týdny.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na čištění kuchyně a koupelny?

S tímto domácím čističem vyčistíte kuchyňskou desku od zaschlých zbytků jídla. Velmi dobrých výsledků se dočkáte při čištění trouby. Pro posílení účinku můžete přidat trochu mycího prostředku, poradí si i se zaschlým tukem. Problémová místa jednoduše nastříkejte citrusovým octem, nechte pár minut působit a poté otřete vlhkým hadříkem.

Doporučený článek:  Chemické čisticí prostředky způsobí víc škody než užitku. Zářivou toaletu lze získat úplně jinak

Citrusový ocet se vám bude hodit i v koupelně, kde vás zbaví vodního kamene na koupelnových bateriích. Klidně ho nechte působit i půl hodiny, pokud jsou usazeniny velmi odolné. S octem můžete vyčistit také spáry mezi kachličkami, jelikož jeho dezinfekční vlastnosti snižují riziko růstu plísní. Umýt s ním můžete i vanu, sprchový kout a zrcadlo.

Zdroj: https://www.gettystewart.com/how-to-make-homemade-citrus-vinegar-cleaner/