Dávat mléko dětem pro jejich zdraví je stejné, jako když ho začnete lít do květináčů ve svém bytě

Domácí hnojivo si můžete připravit z těch nejlevnějších a nejběžnějších věcí, které máte v domácnosti. Skvělou surovinou je také mléko, které má pro rostliny mnoho výhod. Bohužel se nehodí pro zálivku všech květin v květináčích, ale i tak ho můžete hojně využít. Nikdy ho nepoužívejte za horkých letních dnů. Nyní se podíváme, jak rostliny správně vyživovat mlékem.

Jaké vlastnosti a výhody má mléko pro rostliny?

Domácí hnojiva jsou přírodní, levná a ekologická. Zalévání pokojových rostlin přináší mnoho výhod. Posiluje celou rostlinu, její výhonky a listy budou díky tomu zdravější a silnější. Mléko obsahuje laktoferin, který má protiplísňové a baktericidní vlastnosti. Díky této látce budou rostliny mnohem odolnější vůči onemocněním a houbám. Obsahuje také vitamín B, který pomáhá při boji proti virům a parazitům. Cukr bude podporovat růst rostliny a jejich celkové zdraví.

Zdroj obrázku: Freepik

Které pokojové květiny můžete zalévat?

Mléko není vhodné pro všechny rostliny, ale dobrou zprávou je, že s nimi můžete vyživovat nejčastější a nejoblíbenější pokojové květiny, které mají lidé doma. Patří mezi ně fíkusy, břečťan, aloe vera, zvonečky, palmy, kapradiny nebo sanseviera. Máte-li některou z těchto rostlin doma, můžete ji klidně hnojit obyčejným mlékem.

Na co nesmíte zapomínat?

Mléko můžete obecně používat na květiny, které rostou v neutrálním nebo zásaditém substrátu. Většina pokojových rostlin má ovšem ráda mírně kyselý substrát, který pro hnojení mlékem není vhodný. Zapomínat byste také neměli na ředění, protože zalévání samotným mlékem může rostlinám uškodit. Obsahuje totiž hodně vápníku a může negativně ovlivnit vývoj rostlin. Ředit byste ho měli v poměru 1 litr vody na 130 ml mléka.

Nejlepší bude, když zvolíte domácí, nepasterizované mléko od krav. A pokud je venku velké horko, neměli byste tímto způsobem hnojit žádné rostliny, protože mléko by mohlo ve vysokých teplotách zkysnout, a to i v půdě.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/milk-fertilizer.htm