Dejte věčnému odkládání sbohem. S prokrastinací zatočí dobrý plán a motivace

Odkládat věci na později je nešvar, který označujeme jako prokrastinace. Pokud věci odkládáme skutečně často a dlouhodobě, může to vyvolat pocit nespokojenosti se sebou samým a později také deprese. Prokrastinace má většinou příčinu takovou, že si nabereme příliš mnoho povinností. Chceme tím získat uznání v práci, vyšší pracovní postavení nebo ohodnocení za svou práci. Kvůli tomu ale nejsme schopni si práci zorganizovat a odkládání úkolů je tak jediným řešením. Jak se s prokrastinací vypořádat?

Rozdělte velké úkoly na několik malých

Díky tomuto kroku budete mít místo velkého cíle před sebou jen několik menších úkolů, které budete schopni splnit. Naplánujte si je tak, abyste je skutečně zvládli splnit. Důležité je také to, že si je budete odškrtávat, a za splnění každého úkolu si připravte maličkatou odměnu. Díky tomu budete motivovaní k plnění dalších úkolů. Takže práce vám v konečném důsledku půjde snadno a rychleji.

Zdroj obrázku: Freepik

Okamžité řešení

Velice důležité je také to, abyste své úkoly začali řešit hned. Nečekejte na vhodný okamžik, protože toho byste se nemuseli dočkat.

Doporučený článek:  Malá ložnice – 5 zásad správného uspořádání

Rozumná organizace

Možná máte časový termín, v rámci kterého je třeba úkol splnit. Pak by takové úkoly měly mít větší prioritu než ty, které termín nemají. Naplánujte si své úkoly nejen tak, abyste je mohli reálně splnit, ale také tak, aby byly naplánovány správně a bylo možné je plnit.

Najděte si motivaci

Je důležité vědět, proč daný úkol děláte. Dobrou motivací je například finanční odměna, která vás čeká po splnění úkolu. Pro každého může být motivací něco trochu jiného. Pokud se vám do plnění úkolů nechce, je dobré připomenout si, proč je tento úkol tolik důležitý a pro vás prospěšný. Rozhodujte se efektivně a zaměřte se na to, abyste své úkoly neodkládali. Raději si vzpomeňte na to, proč je třeba úkol splnit – například na firmě není nikdo jiný, kdo by to zvládl tak dobře jako vy, a podobně. A nezapomeňte: co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítra!

Zdroj: https://asana.com/resources/tips-stop-procrastinating