Dieta dlouhověkosti existuje. Dodržet ji dokáže každý, stačí znát několik pravidel

Dlouhý, šťastný a krásný život je snem mnoha lidí po celém světě. Existují ovšem oblasti, ve kterých je podobných lidí mnohem více než jinde. Vědci taková místa nazývají „blue zone“ a jde o lokality, kde je neuvěřitelně vysoký počet obyvatel nad 100 let. Takového věku se jistě můžete dožít také, když budete správně jíst, hodně spát, pravidelně se hýbat a dodržovat pitný režim.

Co jíst, abyste žili déle?

Odborníci říkají, že podle výzkumů je základem ideální stravy střídmost. Žádné přejídání ani drastické diety. Jídelníček by měl obsahovat nízké, ale dostatečné množství bílkovin z rostlinných zdrojů. Menší množství rostlinných tuků by také mělo být součástí každodenního jídelníčku.

Doporučený článek:  Hořčice nepatří jen do kuchyně. Vyléčí nachlazení, uleví při popálení a posílí vlasy

Důležitý je také čas jídla. Podle odborníků byste měli jíst v průběhu 11–12 hodin. To vám umožní dodržet denní půst při pětidenním půstu nebo dietu, která napodobí půst každé 3–4 měsíce. Mnoho lidí z „blue zone“ je věřících a pravidelně dodržují půsty z náboženských důvodů. Navíc konzumují velmi málo cukru a rafinovaných obilovin, žádné červené maso a málo bílého masa. Rádi si ale dají trochu hořké čokolády, která podporuje činnost mozku.

Zdroj obrázku: Freepik

Středomořská dieta pro dlouhověkost

Mnoho dlouhověkých lidí na světě žije v oblastech, kde se konzumuje středomořská strava. Ta je založena na zelenině, rybách a mořských plodech. Lidé, kteří žijí déle než 100 let, také jí jen 12 hodin denně a několikrát za rok drží krátká období půstu. Jejich strava také není příliš bohatá na bílkoviny. Ovoce a zelenina by měly být zaručeně hlavním zdrojem stravy vedoucí k dlouhému životu.

Doporučený článek:  Hnědá linka na nehtu vyžaduje okamžitý lékařský zásah. Melanom může skončit i amputací prstu

Co dalšího rozhoduje o délce života?

Každá dieta by měla být přizpůsobena věku, pohlaví, zdraví a genetické výbavě každého člověka. To, co funguje pro jednoho při hubnutí nebo zdraví, nemusí vůbec fungovat u vás. Starší lidé navíc potřebují více bílkovin než mladí, protože u nich dochází ke ztrátě svalové hmoty. Jestli chcete optimalizovat svůj jídelníček pro dlouhověkost, měli byste se poradit s výživovým poradcem, který vám doporučí nejlepší kombinaci potravin a chutné recepty přímo pro vás.

Zdroj: https://www.health.com/nutrition/longevity-diet