Škrob je velmi známý produkt, který často používáme doma na lůžkoviny, záclony nebo ubrusy. Škrob je totiž může ochránit před množením bakterií. Díky tomu zůstanou mnohem déle krásné a svěží. V minulosti se škrob používal také na spodní prádlo i oděvy, ale to dnes dělá velmi málo lidí. Jak si můžete škrob vyrobit doma a efektivně ho využít?
Jak škrob používat?
Škrob je jednoduše převařená voda s rostlinným škrobem (obvykle bramborovým). Proces výroby bývá zdlouhavý a výsledek má rosolovitou, hustou a lepkavou strukturu. Použít ho můžete na mnoho způsobů, ale nejjednodušší je namočit do tekutiny se škrobem látky, které chcete konzervovat. Použít ho můžete na ložní prádlo, závěsy nebo ubrusy. Ihned po namočení látku vložte do pračky a vyperte na nízké otáčky.
Krok namáčení ale můžete přeskočit. Škrob lze vložit přímo do pračky na místo, kam obvykle dáváte aviváž. Tímto způsobem ale můžete škrobit pouze některé tkaniny. Záclony takto můžete zničit, protože jde o příliš jemnou látku. Z tohoto důvodu většina lidí do škrobu látku namáčí, protože si nechtějí omylem zničit své oblíbené záclony, závěsy nebo ložní prádlo.
Škrob na závěsy a ubrusy funguje skvěle
Nejčastěji budete zaručeně škrobit závěsy nebo ubrusy. Díky tomuto postupu zůstanou dlouho čisté, odolné vůči prachu a vlhkosti. Škrob jednoduše vložte do misky, zalijte studenou vodou a látku na chvíli namočte do roztoku. Po chvilce vyjměte a osušte. Ubrusy a kapesníky byste měli pochopitelně vyžehlit. Vyzkoušet přitom můžete bramborový, cukrový nebo rýžový škrob.
Domácí škrob ve spreji
Škrob ve spreji je velmi pohodlné řešení, které se vám bude hodit při žehlení ložního prádla i oděvů. Díky této směsi se totiž zbavíte všech záhybů. Nejlepší je pro tyto účely kukuřičný škrob. Tři lžičky kukuřičného škrobu přidejte do dvou sklenic vlažné vody. Důkladně protřepejte a nalijte do lahve s rozprašovačem a můžete začít žehlit.
Zdroj: https://www.craftsy.com/post/homemade-fabric-starch/