Hnědá linka na nehtu vyžaduje okamžitý lékařský zásah. Melanom může skončit i amputací prstu

Vzhled nehtů může všelicos vypovědět o našem zdravotním stavu. Zbarvení, které se na nehtech objeví, může mít mnoho příčin – od zcela neškodných až po ty vážné. Objevila se vám na nehtu hnědá nebo černá linka? Pak byste měli okamžitě navštívit specializovaného lékaře, který provede diagnostiku melanomu nehtů.

Na vině může být i hematom

Změna barvy může být zapříčiněna poraněním, po kterém se objeví bolestivý hematom. Pokud ale tento úsek nezmizí do několika dnů sám od sebe, případně pokud si nejste vědomí, že byste si prst poranili, vyhledejte raději co nejdříve lékaře. Mohlo by se jednat o melanom nehtu. Jde o maligní nádorové onemocnění, které překvapivě nevykazuje mnoho specifických příznaků.

Doporučený článek:  Cholesterol je zákeřný protivník. Jeho vysokou hladinu v těle prozradí jediný pohled na nohy

Melanom pochází z pigmentových buněk a jeho nejčastější příčinou je mechanické poranění. Může postihnout jak nehty na nohou, tak nehty na rukou. Nejčastěji se objevuje na nehtu ukazováčku a palce u nohy. Ročně je toto onemocnění diagnostikováno asi u 2,5 tisíce pacientů. Statistiky ukazují, že melanom nehtů tvoří asi 1 až 4 procenta všech případů melanomu. Ohrožení tímto onemocněním jsou především muži nad 50 let.

Zdroj obrázku: Freepik

Melanom nebolí

Nehtový melanom nezpůsobuje bolest ani téměř žádné jiné příznaky. To je důvod, proč je často diagnostikován příliš pozdě. Od objevení prvních příznaků k diagnóze to statisticky trvá asi 3 roky. Kromě nápadných šrámů a tmavých skvrn na nehtu by vás mělo znepokojovat také červené nebo černé zbarvení a uzliny pod nehty.

Doporučený článek:  Překvapivý nepřítel hubnutí: v cestě za vysněnou váhou mohou stát obyčejné léky

Všeobecně platí, že jakákoliv změna v nehtové ploténce by vás měla varovat před onemocněním. Může se jednat „jen“ o infekci, ať už bakteriální, nebo plísňovou, ale je lepší mít jistotu, že nejde o nic vážného. Podle některých odborníků může být vznik melanomu nehtů spjatý i s vystavováním této části těla nadměrnému UV záření. Při včasném zachycení bývá léčba nekomplikovaná, avšak při pozdějším odhalení může dojít k amputaci prstu.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319100#what-is-subungual-melanoma