Hořká sůl je tajný spojenec každého zahradníka. Rostlinám dodá energii a zlikviduje škůdce

Hořkou neboli epsomskou sůl známe především jako laxativum a lék na zmírnění bolesti. Chemicky se jedná o hydratovaný síran hořečnatý a poprvé byl objeven v Anglii ve městě Epsom. Epsomská sůl může mít také mnoho využití na našich zahrádkách. Ptáte se jaká?

Hořká sůl pro všechny zahradníky

Lze ji využít téměř všude a není možné to s ní přehnat. Jelikož má síran hořečnatý neutrální pH, nepoškozuje půdu. Rostliny hořkou sůl využijí ve formě minerálů, hořčíku a síry, které jsou pro zdravý růst rostlin nezbytné. Hořká sůl není ani pro člověka nebezpečná a snadno se s ní na zahradě manipuluje. V posledních letech se z hořké soli stal jeden z nejúčinnějších prostředků v boji proti problémům na zahradě, který navíc zvyšuje celkové zdraví zahrady.

Zdroj obrázku: Freepik

Hořká sůl jako účinný prostředek v boji proti slimákům

Slimák je společně s plísňovými chorobami největším strašákem všech zahrádkářů. Charakteristické hnědé tělo bez ulity v nás už od pohledu vyvolává odpor, a pokud si nedáme pozor, mohou nám slimáci zlikvidovat celou úrodu. Často se před slunečním svitem schovávají na stinná místa a nejraději mají vlhko. Abychom naši zahrádku ochránili, stačí nám několik hrstí hořké soli, kterou nasypeme okolo rostlin. Hořká sůl bude na slimáky působit jako nepřekonatelná bariéra.

Zničte mšice pomocí epsomské soli

Prostředek proti mšicím lze snadno vyrobit doma, a to právě rozmícháním dvou polévkových lžic hořké soli ve čtyřech litrech studené vody. Všechny krystaly se ve vodě musí rozpustit a přípravek potom můžeme nalít do rozprašovače. Napadené rostliny rosíme několikrát týdně, dokud všechny mšice nezahynou. Navíc rostlinám dodáte mnoho potřebných živin k zlepšení růstu.

Zdroj: https://www.epsomsaltcouncil.org/gardening/epsom-salt-for-gardening/