I obyčejný plevel dokáže překvapit. Smil podpoří detoxikaci, jedinečně působí také na pleť

Smil je velmi známý pro své použití v kosmetice, ale to není jediný způsob, jak můžete využít vlastnosti této úžasné rostliny. Bylinný odvar má úžasné účinky na játra, žlučník i ledviny. Podívejme se, jak tato bylina funguje a kdo by se na ni měl spolehnout. Jedná se o léčivý prostředek, ale přesto není vhodný pro každého. Kdo ji může konzumovat a pro koho naopak není vůbec vhodná? Podívejme se na pár základních informací o smilu.

Co je protěž písečná?

Tato rostlina patří do čeledi Asteraceae a nachází se ve volné přírodě ve většině evropských zemí. Kvete od července do října a miluje suchou půdu, pustiny, svahy nebo místa u silnice. Poznáte ji podle žlutých květů a šedého nádechu stonků. Sbírá se obvykle pro léčebné účely v přírodě, ale vypěstovat ji můžete i na balkonu nebo zahradě. Co vám může tato úžasná rostlina poskytnout a proč byste na ni neměli zapomínat? Důvodů je mnoho.

Zdroj obrázku: Freepik

Smil obsahuje mnoho esenciálních olejů, rostlinných tříslovin a karotenoidů, které mají silné antioxidační, anti-aging, analgetické, protiplísňové a antivirové vlastnosti. Jak vidíte, nabízí toho doopravdy hodně. Použít ho můžete nejen jako součást kosmetiky, ale také pro detoxikaci jater, protože stimuluje tvorbu žluči. Aplikovat ho můžete také ve formě obkladů na jizvy, modřiny a vyrážky. Smil totiž zklidňuje aknózní a kuperózní pleť.

Doporučený článek:  Pravidelná výměna povlečení napomůže kvalitnímu a zdravému spánku

Pijte nálev před spaním a vyčistěte svá játra

Lidé, kteří trpí onemocněním trávicího systému a poruchami jater, mohou vyzkoušet léčbu založenou na odvaru ze smilu. Stačí, když jednu lžíci sušené byliny zalijete sklenicí studené vody a vše přivedete k varu. Po vychladnutí tekutinu sceďte a pijte tento nálev po dobu tří týdnů vždy před spaním. Než začnete s touto léčbou, poraďte se s lékařem a rozhodně tento nálev nepijte, pokud jste těhotná nebo kojící žena.

Zdroj: https://www.mercurialconsciousness.com/encyclopedia-of-herbs//helichrysum