I zimní měsíce jsou plné šťavnatého ovoce. Citrusy dodají vše, co si můžete přát

Zimní období máme většinou spojené s nedostatkem čerstvých potravin. Obzvlášť ovoce. Většina ovoce v zimním období musí cestovat z velké dálky, a tak se raději spokojíme s mraženým. Citrusy ale dozrávají ve Středomoří už od prosince a přichází tedy vhodná doba na konzumaci čerstvých a chutných plodů.

Přínos citrusů pro zdraví

Ačkoliv v zimě konzumujeme nejčastěji, pokud jde o čerstvé ovoce, například jablka, citrusy se přesto řadí k oblíbeným. Které jsou nejoblíbenější?

  • citróny,
  • limetky,
  • mandarinky,
  • grapefruity,
  • pomeranče.

Pomeranče jsou velmi bohaté na vitamín C, B a betakaroten. Jste zvyklí vybírat z nich bílou, nahořklou membránu? Ochuzujete se o významný zdroj vlákniny, která působí pozitivně na vaše trávení. Pomeranče se také hodí do kuchyně. Je mnoho jídel, ve kterých jejich chuť vynikne, a to nejen sladkých, ale i slaných. Můžete z nich připravit omáčku k masu nebo například dresing.

Zdroj obrázku: Freepik

Kyselé, ale zdraví prospěšné citróny

Dalším vynikajícím zdrojem vitamínu C, B1 a kyseliny citrónové je citrón. Funguje jako prevence nachlazení, ale má vynikající účinky i na pleť. A dá se využít i v kuchyni. Připravíte z něj polevu na zdobení koláčů a dortů, stačí je utřít s moučkovým cukrem.

Doporučený článek:  Mačkání pupínků patří mezi oblíbené řešení akné. Dermatologové ale bijí na poplach

Shot z pomerančů a citrónů

Lektvar plný zdraví si můžete připravit z pomerančů a citrónů. Jak na to? Vymačkáte šťávu ze čtyř pomerančů a čtyř citrónů a nalijete do misky. Přidáte lžíci kurkumy, lžíci medu, špetku kajenského a špetku černého pepře. Jde o velmi silný nápoj, který má intenzivní chuť, a můžete ho pít i naředěný, pokud je to na vás moc.

Jak použít limetku?

Limetka se nejčastěji přidává do nápojů. Zajímavá je tím, že obsahuje více vitamínu C než citrón. Díky výjimečnému vzhledu a intenzivní chuti jde o krásný doplněk mnoha drinků. Lze ji ale přidat i do ovocných a zeleninových salátů nebo do zmrzliny. Těší se menší popularitě než citrón, protože je hůře dostupná. Přesto stojí za vyzkoušení!

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-citrus-fruits