Jak zastavit nadměrné pocení? Máme pro vás pár triků

Nadměrné pocení neboli hyperhidróza. Tímto vzácným onemocněním trpí asi 3 % lidí. Ale i ostatní lidé se potí. Buďto v důsledku vysokých venkovních teplot, nebo například díky nervozitě. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho způsobů, jak se s tímto problémem vypořádat.

Antiperspirant

Antiperspiranty fungují tak, že ucpávají potní žlázy. Díky tomu vaše tělo produkuje méně potu. Tyto drogistické výrobky se také postarají o dočasnou vůni vaší pokožky. Pokud vám ale běžně dostupné antiperspiranty nefungují, požádejte svého lékaře, aby vám předepsal silnější antiperspirant z lékárny. Jako domácí antiperspirant můžete vyzkoušet například jedlou sodu. Jedlá soda na místech, kde se potíte vysaje pot a také zamezí potním žlázám produkci potu.

Omezte kořeněná jídla

Lidé, kteří řeší problém s nadměrným pocením by měli jíst méně kořeněné jídlo. Méně hlavně ostřejšího koření zaručeně sníží tvorbu potu. Pepř a chilli zvyšují nadměrné pocení a například cibule a česnek zase ovlivňují intenzitu vůně potu.

Zdroj obrázku: Freepik

Přidejte do jídelníčku šalvěj

Naopak šalvěj je bylina, která se při nadměrném pocení doporučuje. Pitím šalvějového čaje se snižuje produkce potu. Šalvějovými obklady zmírníte pocení přímo na postižených místech. Také se věří, že při pocení nohou pomůže dít si do bot sušené lístky šalvěje.

Léky, či terapie

V těžších případech hyperhidrózy se doporučuje konzultace s lékařem. Existuje skupina léků, které omezí tvorbu potu. Pokud se potíte hlavně na rukou a nohou, je vhodné využít účinky iontoferézní terapie. Tato metoda probíhá na základě slabých elektrických vln, které jsou posílány do kůže. Blokují tak potní žlázy na rukou a nohou a omezují jejich pocení. Mezi další metodu omezení pocení matří botox. Botoxové injekce se aplikují přímo do potních žláz.

Před bolestivými a drastickými zákroky doporučujeme vyzkoušet některé přírodní metody, jako je pití šalvějového čaje a omezení kořeněného jídla. Pro každého ovšem platí, že skvrny od potu jsou méně znatelné na tmavém oblečení.

Zdroj: https://thompsontee.com/blog/13-natural-ways-to-stop-sweating/