Jednoduchý test prozradí, jestli máte doma pravý med

Med je velmi chutný a podporuje náš imunitní systém. Při nachlazení po něm sáhne asi každý z nás, ale vychutnáte si ho také v dezertech, na chlebu nebo na vaflích. Koupit ho můžete v obchodě nebo od domácích chovatelů. Med v obchodech je bohužel často falešný a neposkytne vám cenné vlastnosti, kvůli kterým ho konzumujete. Pojďme se podívat, jak to můžete snadno zjistit.

Vlastnosti pravého medu

Medu se říká tekuté zlato. Není se čemu divit, protože obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a živin, které jsou prospěšné pro naše tělo. Obsahuje aminokyseliny, kyselinu listovou, biotin, vitamíny A, C, další vitamíny skupiny B, železo, vápník, draslík, fosfor, mangan, měď, glukózu, fruktózu a mnoho dalšího. Med má více kalorií než cukr, ale je také mnohem zdravější. Nemusíte se proto jeho použití obávat. Vždy ale myslete na střídmost, protože příliš všeho škodí.

Doporučený článek:  Čajová sedlina je ideálním hnojivem pro růže, rododendrony nebo hortenzie
Zdroj obrázku: Freepik

Metody, jak zjistit pravost medu

Víte, jak poznáte pravý med? Charakteristická je pro něj velmi sladká chuť. Po ochutnávce byste měli cítit mírné škrabání v krku. Jestli ho necítíte, byli jste nejspíš podvedeni. Pravý med má také intenzivní vůni (pryskyřice a vosk), zatímco umělý med příliš nevoní. Na povrchu pravého medu najdete tzv. ovčí kožíšek. Umělý med má také jednotnou strukturu, ve které nejsou vidět částečky vosku, pyl ani nic jiného. V umělém medu také můžete cítit chemickou pachuť.

Doporučený článek:  Při čištění uší dělají lidé často chyby. Je třeba dodržet doporučený postup

Spolehlivý test pro rozeznání originálu od padělku

Jednoduchým testem je rozpustnost je vodě. Lžičku medu ponořte do vody. Jestli se rozpouští nepravidelně a tvoří natažená vlákna, je pravý. Umělý med se složený hlavně z cukru, takže se rozpustí mnohem rychleji a zcela pravidelně. Druhou možností je vzít lžičku medu a obsah rozlít na povrch. Jestli je tok stálý, bez trhání a nakonec se vytvoří šiška, je pravý. Jestli je tekutý, bez hrudek a rychle se rozteče po celém talíři, máte doma falešný med.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-honey/art-20363819, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5424551/, https://simplyhoney.com.au/what-is-raw-honey/, https://naturesbox.in/blogs/organic-food/honey-purity-test-at-home