Česká kuchyně má mnoho receptů z brambor. Jedná se totiž o tradiční českou plodinu, která se v našich podmínkách pěstuje již dlouhá staletí. Jak je ale možné, že po oloupání a nastrouhání brambora ztmavne do nevábně vypadající šedé barvy? Jak tomuto procesu zabránit?
Proč brambory po nastrouhání a oloupání tmavnou?
Za tmavnutí brambor je zodpovědný enzym polyfenoloxidáza. Tento enzym totiž velmi rychle reaguje se vzduchem, a tím barva oloupaných a nastrouhaných brambor změní svůj přirozený odstín. I když to nemá žádný vliv na chuť této plodiny, může barva brambor ovlivnit estetickou stránku jídla.
Co tedy dělat, aby oloupané brambory neztmavly?
Jelikož se barva mění po reakci enzymu se vzduchem, můžeme této změně stavu zabránit tím, že oloupané brambory vložíme ihned po oloupání do vody. Zabráníme tím reakci vzduchu a enzymu a barva brambor tak zůstane krásně žlutá. Musíme však dávat pozor, abychom oloupané brambory nenechali ve vodě příliš dlouho. Dlouho namočené brambory ve vodě totiž ztrácejí mnoho cenných chuťových vlastností.
A jak na nastrouhané brambory?
Nastrouhané brambory by nebylo vhodné zalít vodou. Proto pro vás máme pár tipů, jak zbavit strouhaných brambor nevábné šedé barvy. Jeden z tipů je přidat do nastrouhaných brambor lžíci zakysané smetany. Pokud se vám do receptu smetana nehodí, zkuste brambory zasypat moukou, nebo kukuřičným škrobem. Pokud ani tato varianta nevyhovuje, je zde ještě možnost brambory zakápnout citronovou šťávou. Všechny tyto látky zpomalí reakci enzymu se vzduchem.
Brambor, bandura, zemák, erteple, krumple či kobzol. Mnoho jmen dávali naši předci této nezaměnitelné plodině. Lahodná hlíza brambor je základem tradičních českých receptů. Vepřo knedlo zelo, bramborové placky či sladké šišky s mákem. A nejen to, brambory se podávají také jako moderní hranolky, dětmi oblíbená bramborová kaše a nesmíme opomenout nezdravé, ale tolik chutné bramborové lupínky.
Zdroj: https://www.thespruceeats.com/keep-peeled-potatoes-from-turning-gray-1137427