Kdo mě sleduje, můžu odhalit skrz Google i populární sociální sítě

Byť je internet nesmírnou klenotnicí informací, může zároveň být místem, kde se nacházejí detaily o nás, obyčejných lidech. V digitálním prostoru můžete najít údaje o profesionálních službách, ale také někdy můžete objevit nepříjemné detaily o sobě. Takové, které byste tam raději neviděli. Co když máte pocit, že vás někdo sleduje na sociálních médiích nebo vyhledávačích? Jak poznat, když někdo vyhledává vaše jméno online?

Google

Sice nemůžete přímo vidět, kdy někdo v Google vyhledá vaše jméno, ale existuje způsob, jak získat upozornění, když se vaše jméno objeví online. Google Alerts vám umožňuje nastavit upozornění na konkrétní klíčová slova, třeba vaše jméno. Stačí zadat jméno do vyhledávacího pole a nastavit frekvenci a cílovou e-mailovou adresu. Jakmile je vaše jméno zmíněno na internetu, dostanete o tom zprávu. Snadno tak zjistíte, kdy si o vás někdo hledá informace. Ale pozor, má to i své nevýhody – jistě nejste jediným držitelem svého jména a tak si klidně někdo může hledat nikoliv vás, ale vašeho jmenovce.

Zdroj obrázku: Freepik

Facebook

Ačkoli Facebook neprozradí přímo, kdo všechno se díval na váš profil, máte několik triků, jak získat představu. Například přidáním Facebook Story můžete vidět, kdo váš příběh viděl. Není to sice přesný ukazatel toho, kdo navštívil váš profil, ale nabízí náznak o tom, kdo má v poslední době zájem o vaše aktivity a sleduje je. A když zjistíte konkrétní osobu, klidně se zeptejte, proč to dělá. Třeba se mu jenom líbíte.

Doporučený článek:  Nakrájené brambory přirozeně tmavnou. Změně barvy zabrání několik jednoduchých triků

Twitter a Instagram

Tato sociální síť vám může poskytnout informace o tom, kdo četl vaše tweety. Pokud nemáte svůj účet nastavený jako soukromý, můžete sledovat interakce jako lajky a retweety, abyste zjistili, kdo viděl co jste napsali. Díky funkci Twitter Analytics získáte přehled o svých nejoblíbenějších tweetech a kdo vám věnuje nejvíce pozornosti.

Stejným principem fungují i další platformy, jako je například Instagram. Vždy však záleží na vašem soukromí a nastaveních. Mějte vždy na paměti, že svou online bezpečnost není radno podceňovat. Pokud nechcete o svém životě vyzrazovat mnoho, je základem nastavit si vhodný režim soukromí, který pomůže eliminovat nezvané hosty.

Zdroj: Autorský text, https://www.makeuseof.com/tag/check-who-tracking-you-online/