Když světlo bolí: fotofobie může znamenat víc než jen přecitlivění očí

Citlivost na světlo, mhouření očí, nebo přímo bolest v očích při rozsvícení nebo pobytu na slunci trápí z valné většiny ženy při migrénách. Tento jev je však čím dál tím častější také u lidí, kteří na bolesti hlavy netrpí. Přecitlivělost očí je vedlejším příznakem dalších onemocnění včetně chřipky nebo spalniček, syndromu suchého oka, glaukomu nebo encefalitidy. Co je fotofobie a jak zmírnit citlivost očí v běžném životě?

Fotofobie trápí miliony lidí

Co se rozumí pod pojmem fotofobie? Jedná se o přecitlivělost očí na světlo, může jít o umělé osvětlení nebo sluneční záření. Objevuje se při vystavení jakémukoli záření, patří mezi nejčastější oční potíže, se kterými se pacienti očních lékařů potýkají. Povětšinou se jedná o doprovodný jev jiného onemocnění, typicky migrény, kterou trpí až 10 procent současné populace. Většina trpících migrénou poukazuje při záchvatech bolesti na potíže s očima, chronická migréna pak nejčastěji postihuje ženy. Dalším onemocněním, které způsobuje fotofobii, je syndrom suchého oka.

Zdroj obrázku: Freepik

Dlouhé nošení kontaktních čoček i nádory

Proč je vhodné se při přecitlivělosti očí na světlo obrátit na očního lékaře? Fotofobie vždy souvisí se zdravotním stavem očí, důvodem pro zvýšenou citlivost mohou být různé oftalmologické příčiny, které odborník odhalí. Často se jedná o spazmus očních víček, poškození sítnice, šedý nebo zelený zákal či jiná závažná onemocnění včetně nádoru hypofýzy. Za vysokou senzitivitou očí může být špatný výběr kontaktních čoček nebo jejich příliš dlouhé nošení.

Doporučený článek:  Suché a popraskané paty nejsou vždy odrazem špatné péče. Ukazovat mohou i na vážné onemocnění

Jak řešit světloplachost

V případě, že se zvýšená citlivost (světloplachost, slzení, časté mrkání nebo zavírání očí) objevuje při diagnostikovaných onemocněních, jako jsou chřipka, encefalitida nebo spalničky, stav odezní po vyléčení. Při náhlých stavech, kdy kromě citlivých očí na světlo dochází ke zvracení, poruchám vědomí nebo paralýze, je nutné volat záchrannou službu. V ostatních případech je nutné oči chránit slunečními brýlemi, doporučuje se nošení klobouku nebo výměna zářivek v kanceláři či v domácnosti. Obdobně je vhodné snížit jas u elektronických zařízení. Lékař může též doporučit používání protizánětlivých nebo zklidňujících očních kapek.

Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/symptoms/photophobia