Koberec může zářit stále čistotou. I s největšími skvrnami si poradí jediný prášek

Zářící podlahy i dokonale čisté koberce jsou základem pro domácí hygienu, tím spíše, když v domácnosti bydlí děti nebo domácí mazlíčci. Samozřejmě si lze zakoupit speciální čisticí prostředky, které jsou nejen drahé, ale především plné chemikálií. Mnohem snazší je pomoci si obyčejnou jedlou sodou, která je levná a velmi efektivní. Navíc dokáže odstranit i odolné skvrny, zbavit zápachu a osvěžit vlákna koberců. Jak jedlou sodu při čištění koberců a čalounění používat?

Úklid tradiční cestou

Použití jedlé sody při úklidu není žádnou novinkou, tímto způsobem čistily koberce už naše babičky. Na rozdíl od různých chemických a marketingově propagovaných úklidových prostředků jedlá soda není hrozbou ani pro zdraví, ani pro životní prostředí. Při jejím použití nedochází ke vzniku alergických reakcí, vyrážek ani k dušnosti. Nadto nepoškozuje čištěné materiály a neškodí životnímu prostředí. Jedlou sodu je dobré mít vždy po ruce, protože funguje i jako první pomoc při vzniku nečekaných skvrn při vylití nápojů nebo pokrmů.

Doporučený článek:  Šetřit vodu se dá i bez omezování. Stačí vodovodní baterii opatřit drobným, ale velmi účinným zařízením
Zdroj obrázku: Freepik

Odstraní i odolné skvrny

Nechtěně vylitá káva? Džus, který ukápnul z dětského brčka? Nebo snad skvrna od vína či bláta? Všechny tyto situace lze elegantně vyřešit pomocí jedlé sody. Vhodné je zasáhnout hned, dokud není flek zaschlý a není potřeba pro vyčištění většího úsilí. Jedlá soda se nanáší přímo do postižené oblasti, lze ještě posílit účinek pomocí octa, poté se nechá asi 30 minut působit, ale může se nechat i déle, aby se jedlá soda dostala do nitra vláken. Poté se mokrým hadříkem vytře skvrna a odstraní zbytky jedlé sody, na závěr se koberec vysaje pomocí vysavače.

Doporučený článek:  Kyselina citronová má v domácnosti řadu využití. Především při úklidu

Pomocník při suchém čištění

I přes pravidelné vysávání může být koberec znečištěný nebo trpět na zápach. S tím si jedlá soda snadno poradí. Stačí koberec dokonale vysát a poté nanést tenkou vrstvu jedlé sody po celé ploše. Lze si pomoci štětcem a rozetřít prášek všude. Poté se nechá jedlá soda několik hodin působit, ideálně přes noc. Poté se koberec opět dokonale vysaje pomocí vysavače. Koberec bude čistý a vydezinfikovaný, ale zmizí také zápach, kromě toho dojde i k oživení barev.

Zdroj: https://ohsospotless.com/baking-soda-as-carpet-cleaner/