Kouzelná „šedá“ kostka dokáže hotové zázraky. Doma se postará o čistotu, ze zahrady vyžene škůdce

Mýdla mohou mít různé barvy. Odvíjejí se od toho, z čeho jsou vyrobena, nebo jaké příměsi jsou použity. My se zaměříme na takzvané „šedé mýdlo„. Jde o známý, typický a charakteristický polský produkt. Na pultech místních obchodů ho najdete pod označením Polskie Szare Mydło. Jde o tradiční, hypoalergenní mýdlo, které má řadu benefitů. A u nás mu většina neřekne jinak, než šedé mýdlo. Konkrétně se jedná o draselné mýdlo – směs draselných solí vyšších karboxylových kyselin a přísad.

Když tuto zemi navštívíte, neměli byste odjet bez něj. Tedy, pokud hledáte přírodní, účinný a všestranný prostředek, který má dezinfekční a čisticí účinky. Šedé mýdlo má tolik předností, že jen sotva lze všechny v krátkosti vyjmenovat. Hodit se vám bude nejen v koupelně, ale také na zahradě. Podívejte se na typické i neobvyklé způsoby využití tohoto prostředku.

Doporučený článek:  Pěnu na holení mají chytré hospodyňky vždy v zásobě. Díky ní se zbaví nejedné nepříjemnosti

Lze ho použít i na mytí

Šedé mýdlo je široce dostupný produkt, který lze zakoupit v každé polské drogerii, ale seženete ho i u nás. Stačí jen vědět, jaký název hledat. Znát ho můpžete pod označením „marseillské mýdlo“,  nebo známější „mýdlo s jelenem“. Nejčastěji má podobu kostky tmavě šedé nebo nahnědlé barvy. Kvalitní šedé mýdlo je při styku s vodou měkké, mastné a plastické a dobře se rozpouští. Neobsahuje barviva ani jiné přísady, takže je vhodné i pro alergiky. Navíc má antibakteriální a dezinfekční účinky. Je ideální k péči o citlivou pokožku, ale někteří lidé ho doporučují i k mytí vlasů.

Doporučený článek:  Díky pravidelnému hnojení získají túje sílu a budou skutečnou ozdobou zahrady

Pokud nastrouháte kostku šedého mýdla na hrubém struhadle a uložíte do vzduchotěsné nádoby, získáte univerzální čisticí prostředek. Pak už jen stačí malé množství rozpustit ve vodě a použít na mytí podlah, oken, rukou nebo praní prádla. Šedé mýdlo pomůže vyčistit i odolné skvrny na látkách. Stačí kouskem přetřít vlhkou skvrnu a vyprat obvyklým způsobem.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomocník na zahradě

Pokud trávíte volný čas na zahradě, mějte u sebe vždy nastrouhanou kostku šedého mýdla. Roztok z šedého mýdla je ideální dezinfekcí zahradního nářadí, jako jsou nůžky nebo nože. To je důležité zejména při odstraňování infikovaných částí rostlin a prořezávání. Roztokem můžete dále postřikovat stonky a listy rostlin, které jsou napadené škůdci. Šedé mýdlo je na mšice a svilušky ideální.

Doporučený článek:  Poklidná noc může skončit velkou pohromou. Miniaturní nepřátelé mohou zaútočit kdykoli

Šedé mýdlo lze samozřejmě použít i na pokojové rostliny. Pokud je napadli odolnější škůdci, i na ně bude mít smrtící účinek. Stačí rozpustit kousek mýdla ve vodě tak, aby vznikla hustá pasta, a poté směs nanést štětcem na místa výskytu škůdců. Metodu ovšem musíte pravidelně opakovat. Toto mýdlo funguje i proti útokům srnek na úrodu, stačí ho rozvěsit na stromy nebo na plot.

Zdroj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_myd%C5%82o, https://www.amomslove.net/product/gray-soap-shea-butter-soap-with-activated-charcoal