Kouzelný jitrocel uznává i moderní medicína. Uleví při nachlazení, zánětech i vředech

Jitrocel je nejlepším důkazem toho, že v přírodě najdeme mnoho zdravých rostlin nebo koření. Jitrocel je oblíbený především ve farmacii, využít můžete jeho vlastnosti nejen na různá onemocnění. Jestli nevíte, jak využít právě jitrocel, který znaly už naše babičky, poradíme vám v dnešním článku. Díky obsahu cenných látek se vyplatí mít ho v domácí lékárničce.

Pro koho je jitrocel určený?

Jitrocel je rostlina jako každá jiná. Vyniká pouze tím, jak je prospěšná pro naše tělo. Už naše babičky věděly, jak ho používat. Lidová moudrost mnohokrát předvedla, že je cennější než vědecké výzkumy. Proto stojí za to vědět, k čemu je jitrocel vhodný a jaké nemoci s ním zaženete. Jitrocel kopinatý se někdy nazývá také vejčitý nebo pískový. Tvar jeho listů se pak liší podle toho, o jaký druh se jedná.

Doporučený článek:  Ekzematická pokožka potřebuje hýčkat. Heřmánek, aloe nebo vločky budou to pravé

Květy jsou drobné, nenápadné a objevují se v teplých měsících, kdy si jitrocel můžete také natrhat. Jitrocel je pro naše zdraví velmi důležitý. Obsahuje totiž spoustu látek, které tělo využije. Vitamin C, K, minerály, ale také sloučeniny nebo organické kyseliny. To všechno můžete z rostlinky využít u sebe doma. Hodit se bude například na léčbu infekce dýchacích cest.

Zdroj obrázku: Freepik

Kde najdete jitrocel a kdy ho sbírat?

Jitrocel můžete použít v případě, že máte angínu nebo zánět žaludku. Hodí se také pro ty, kteří trpí na žaludeční vředy nebo onemocnění kašlem. Jitrocel pak dobře působí na oběhový systém, který díky němu bude lépe pracovat. Pomáhá také snížit záněty na kůži, urychlí hojení drobných ran, a můžete ho použít dokonce na výplachy očí.

Doporučený článek:  Namísto klidného spánku přijde pohroma. Častá výměna povlečení je důležitější, než se zdá

Kde ale jitrocel hledat a jak ho sbírat? Roste na polích, loukách nebo v travách. Vidět ho ale můžete také na cestách. Cennou složkou jsou listy a nejlepší doba na sklizeň je pak období mezi květnem a zářím. Vybírejte ale takové rostliny, které nebudou znečištěné od silnic. Vyrobit si z něj můžete například odvar nebo zábaly.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/plantain-weed