Královny květin jsou úchvatné, snadno ale podlehnou nemocem. Ochraňte své růže včas

Růže jsou klasikou při darování, jako součást kytic, zdobí výklady květinářství a jsou ozdobou našich zahrad. Jsou však velmi náchylné k útokům škůdců a mnoha nemocem, které mohou zničit celé záhony. V dnešním článku vám poradíme, jaké postřiky použít k ochraně růží.

Nemoci růží

Nemoci těchto květin můžeme rozdělit do dvou skupin, na neinfekční a infekční. První jsou způsobeny nepříznivými povětrnostními podmínkami a používáním nesprávných šlechtitelských metod. Nízké teploty a suchý vzduch nepřispívají ke zdravému růstu, takže v některých obdobích roku jsou výhonky postiženy omezenou možností přenosu vody.

Doporučený článek:  Mšice už vás letos nedostanou. Připravte si účinné zbraně, které je zlikvidují do jedné

Mnohem běžnější a nebezpečnější jsou infekční choroby, způsobené hlavně houbami, takže tato onemocnění se nazývají i houbová. Patogenní infekce jsou často výsledkem špatné péče o rostliny, nedostatečného hnojení nebo poškození, přes které se houby snadno dostanou ke květině. Nejdůležitější je správná ochrana, ale také neustálé kontrolování květin a rychlá reakce v případě příznaků.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí postřiky na růže

Nejlepší a nejúčinnější metodou ochrany rostlin před chorobami a škůdci je samozřejmě prevence. Pravidelná kontrola a okamžitá akce jsou také mimořádně důležité. Objeví-li se příznaky, infikované části rostlin, jako jsou listy nebo výhonky, by se měly odstranit a zničit. Je také důležité nenechávat pod keři spadané listí a větvičky. Není však neobvyklé, když je potřebný postřik na růže.

Doporučený článek:  Přichází ideální čas pro zastřihnutí levandule na zahradě

Růže můžete zkusit postříkat například sodou. Odvar se připravuje rozpuštěním asi čtvrtiny čajové lžičky sody v litru vody o pokojové teplotě. Do směsi by se měly přidat tři kapky oleje a rostlinu můžeme následně postříkat. Postřik můžete připravit také z kopřivy nebo pelyňku. Pokud se na vašich růžích objeví houbová onemocnění, velmi účinný bude postřik z měsíčku a kopřivy.

Zdroj: https://hgic.clemson.edu/factsheet/rose-diseases/