Čištění ventilace po zimě je důležité pro kvalitní vzduch v interiéru

Jaro je obdobím, kdy se všichni pouští do velkého úklidu. K tomu patří také vyčištění ventilace. Je to velmi důležité, protože ucpané průduchy mohou narušit denní chod domácnosti. Dopad na lidské zdraví by mohl být katastrofální, pokud doma nebudete pravidelně větrat a čistit spotřebiče. Jestli v domácnosti cítíte zatuchlý zápach nebo se objevuje vlhkost a plíseň, je nutné rychle zasáhnout.

Jak postupovat při čištění ventilace?

Větrání pomocí ventilace je systém, který umožňuje výměnu vzduchu v místnosti. Také ho vyčistí od nečistot. Větrání může být buď mechanické, nebo přirozené. Mezi přirozené patří samozřejmě větrání pomocí oken nebo dveří, protože tím, že je otevřeme, se vzduch v domácnosti vymění. Mechanický funguje pomocí různých zařízení – digestoře, ventilátoru nebo rekuperátoru.

Pokud budete pravidelně větrat, můžete si být jistí, že vzduch v domácnosti bude kvalitní. Můžete pak bezpečně používat i plynové spotřebiče, protože větráním zabráníte tvorbě vlhkosti. Jak často ale ventilaci čistit? Minimálně dvakrát ročně. Můžete si na to přizvat odborníka, nebo to vyzkoušet sami. Kvalitní vzduch je pak důležitý nejen pro vaše dýchání. Zbavíte se bolesti hlavy, ospalosti a celkové únavy. Vysušený vzduch pak může způsobit i alergie.

Zdroj obrázku: Freepik

Větrací mřížky můžete čistit několika způsoby

Jestli potřebujete větrací mřížky očistit, můžete to udělat i domácími prostředky. Na mřížkách se vyskytuje nejen prach, ale také nečistoty zvenčí, proto je tak důležité ventilaci čistit. Můžete to udělat pomocí mycího prostředku, který smíchejte s vodou, a mřížky vyčistěte, nejlépe ve vaně. Nakonec osušte papírovou utěrkou a máte hotovo. Čistit ale musíte také další části ventilace.

Filtry jsou součástí ventilace a i tady je nutné je buď vyčistit, nebo vyměnit, pokud už dočistit vůbec nejdou. Můžete to udělat pomocí vysavače alespoň jednou ročně. Ventilační kanály zase můžete vyčistit pomocí kartáče, ale dávejte si pozor, je to náročné a většina lidí si raději zavolá odborníka.

Zdroj: https://www.envirovent.com/help-and-advice/why-ventilate/indoor-air-quality/the-importance-of-good-ventilation/