Kvasnicové hnojivo potěší všechny rostliny na zahradě i doma. Připravit ho zvládne úplně každý

Možná jste o tom už slyšeli, ale obyčejné droždí je skvělým pomocníkem nejen v naší kuchyni, ale i na zahradě. Obsahuje mnoho cenných látek, které dokážou posílit naše rostliny, proto nám skvěle poslouží jako hnojivo. Příprava takového hnojiva je navíc velmi jednoduchá.

Výhody kvasinek jako hnojiva

Pekařské droždí obsahuje mnoho látek, které stimulují růst rostlin. Velká výhoda takového hnojiva je, že jej využijete na všechny rostliny na zahradě, ale i na květiny v interiérech a na parapetech. Kvasinky obsažené v droždí posilují kořenový systém, usnadňují vstřebávání vody a živin z půdy a navíc zabraňují vývoji patogenů.

Doporučený článek:  Vyžeňte všechny škůdce ze zahrady. Nejlépe zafungují prostředky, které stojí pár korun

Hnojivo můžete využívat ve všech vývojových stádiích rostliny. Nemusíte se omezovat pouze na dospělé rostliny, zalévat s ním můžete i sazenice nebo samotná semínka. Toto hnojivo je šetrnější než různá hnojiva zakoupená v obchodech. Proto se nemusíte bát, že byste svým rostlinám uškodili. Pokud by se vám náhodou stalo, že rostlinu přehnojíte, nic se nebojte. Při chemickém hnojivu vám v takovém případě rostlina pravděpodobně zemře, kvasinky však nejsou tak agresivní. Takže stačí, když rostlinu delší dobu hnojit nebudete.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak připravit takové hnojivo

Příprava hnojiva je velmi jednoduchá. Máte na výběr ze dvou variant. Pokud nemáte moc času a rostliny chcete pohnojit co nejdříve, připravte si nekvašený extrakt. Nachystejte si větší kbelík nebo nádobu, do kterých rozdrobíte kostku droždí a následně ji zalijete 10 litry teplé vody. Směs promíchejte a nechte dvě hodiny stát. Potom už můžete hnojivo používat.

Doporučený článek:  Jednoduchý trik prozradí, že je zahrada plná klíšťat. Nebezpečný parazit může být blíž, než čekáte

Pokud vás čas netlačí, můžete nechat kvásek v klidu fermentovat. Postup je podobný jako u první varianty. Kostku droždí znovu rozdrťte do většího kbelíku a zasypte šálkem cukru. Po hodině zalijte 10 litry teplé vody. Směs nechte týden odpočívat a teprve poté bude připravena k použití. Zapamatujte si, že tento roztok je velmi silný, proto jednu sklenici rozřeďte v 10 litrech vody. Nejlepší doba k hnojení je na jaře a létě, maximálně do září. Pokojové květiny můžete hnojit celý rok alespoň jednou měsíčně.

Zdroj: https://www.corvallisadvocate.com/2021/using-yeast-in-the-garden/