Léčivé bylinky, které lze sbírat v červenci

Léto je v plném proudu a zahrady nabízí spoustu možností, jak si ho vychutnat. Můžete si dávat nejen ovocné smoothie nebo džusy, ale také ochutnejte bylinné nálevy, které mohou nejen pomoci od neduhů, ale zároveň osvěží ve velkých vedrech. Bylinky mají příznivý vliv na lidské zdraví a neměli bychom je vynechávat. Jaké si můžete natrhat právě v těchto dnech?

Nejlepší jsou čerstvé, ale nasušit si je můžete do zásoby

Co se týče bylinek, samozřejmě je nejlepší udělat si čaj nebo nálev vždy z čerstvých listů nebo květů. Jestli ale takovou možnost máte pouze jednou za čas, vyplatí se nasbírat bylin více a nasušit si je na pozdější využití. Obsahují totiž spoustu látek, které se budou pro naše tělo hodit. Většina bylinek působí na tělo antibakteriálně, také mohou pomoci zbavit se nachlazení a dalších nemocí.

Bylinky mohou účinně snižovat hladinu cholesterolu v krvi, ale také snižují hladinu cukru. Fungují také při zažívacích potížích. Jestliže máte špatnou náladu, skvěle funguje levandule, meduňka nebo máta. Jsou to bylinky, které vám zaručí také lepší a kvalitní spánek. Jaké bylinky si ale můžete nasbírat právě v červenci, abyste měli čerstvou zásobu?

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste květy lípy

Tento měsíc můžete natrhat například diviznu velkokvětou. Je to bylinka, která pozitivně ovlivňuje především dýchací cesty, takže se snáze zbavíte astmatu. Usnadní vykašlávání hlenu v plicích. Kvést bude také měsíček, který využijete na drobné ranky a pohmožděniny. Chrpa je zase užitečná v případě, že máte vysoký krevní tlak, ale dobře působí také na játra a žaludek.

V červenci si můžete natrhat také oblíbenou levanduli, kterou můžete mít i na své zahradě. Květ lípy v tento čas také najdete. Můžete ho použít k léčbě různých druhů infekcí. A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na jitrocel, díky kterému se zbavíte nepříjemného kašle.

Zdroj: https://www.britannica.com/plant/mullein, https://www.mountsinai.org/health-library/herb/calendula, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-414/cornflower, https://www.mountsinai.org/health-library/herb/linden, https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-sleep, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/herbs, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30651162/