Levandule působí proti nespavosti a bolesti

Levandule je rostlina, kterou se vyplatí pěstovat na zahrádce. Pomůže totiž s mnoha zdravotními problémy, které nás mohou trápit. Navíc krásně voní a může být ozdobou nejen zahrady, ale také terasy nebo balkonu. Proč se vyplatí ji mít po ruce? Rozhodně neslouží jen proti molům nebo komárům.

Co všechno dokáže levandule?

Levandule je bylinka, kterou využijete nejen doma, ale také venku. Můžete s ní například ulevit bolavým kloubům, ale také se s její pomocí zbavíte pocitu plynatosti. Využívá se také ke zlepšení kvality spánku. Proč se tedy vyplatí ji mít doma? Představíme vám její vlastnosti, pro které si ji zamilujete. Na světě existuje několik desítek odrůd, u nás se nejvíce vysazuje levandule lékařská.

Doporučený článek:  Kočičí jídelníček má svá pravidla. Malé šelmy nepohrdnou masem ani něčím dobrým na zub

Levandule kvete od června do října. Většinou má fialové květy, ale záleží na odrůdě, kterou si pořídíte. Levanduli můžete koupit také ve formě oleje, který se velmi často používá do koupelí. Jeho vůně uleví tělu a napomůže se odreagovat. Levandule se tak hodí do domácích mastí nebo krémů, ale využijete ji také v kuchyni. Je to rostlina, která pomůže od nemocí, její účinky využívali lidé již před stovkami let.

Zdroj obrázku: Freepik

Používat můžete květy i listy

K léčbě různých nemocí můžete použít květy i listy levandule. Hodí se pro ty, kteří trpí nespavostí. Pod polštář si můžete dát pytlíček s květy levandule. Pozitivní účinek ale ucítíte také v případě, že máte poruchy spánku. Hodí se pro lidi, které trápí úzkosti, stres a potřebují se dostat do psychické pohody.

Doporučený článek:  Obávaní slimáci zkouší každý rok naši trpělivost. Okořeňte jim život, dobrovolně zahradu opustí

Můžete si s její pomocí ulevit také od bolestí hlavy. Byly provedeny studie, které ukázaly, že levandulové květy pomáhají zmírnit příznaky, a velmi snadno se tak vyhnete také bolestivým migrénám. Samozřejmě ji můžete využít ještě jinými způsoby než jen pouze nasušit květy nebo koupit olej. Můžete si vyrobit nálev nebo tinkturu, kterou můžete skladovat i několik měsíců.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/what-lavender-can-do-for-you, https://www.britannica.com/plant/lavender, https://www.medicalnewstoday.com/articles/265922, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8675619/