Lidský mozek je prozkoumán pouze ze 40 %. Dosavadní fakta jsou přesto fascinující

Mozek je procesor našeho těla. Pro vědce je stále záhadou, odhaduje se, že je prozkoumán jen asi ze 40 %. Znáte jeho překvapivé vlastnosti? Například se zjistilo, že mozek je z 80 % tvořen nikoliv svalovou tkání, ale vodou. Z toho plyne jeho charakteristická rosolovitá konzistence. Když je část mozku odříznuta, zbytek zaplní prázdné místo.

Mozek nemá receptory bolesti

Mozek necítí bolest, protože v jeho blízkosti nejsou žádné nervové receptory, které by mohly bolest způsobovat. V průměru mozek tvoří dvě procenta tělesné hmotnosti a spotřebovává 20 % celkové energie. Ke správné činnosti potřebuje především kyslík, proto je třeba mu ho dodávat pravidelně fyzickou aktivitou a každodenním provětráním se venku.

Doporučený článek:  Jednoduchý trik pro snadnější nalévání mléka nebo džusu z krabice

Mužský mozek je asi o 150 g těžší než ženský. Zároveň je ale třeba si uvědomit, že váha mozku se nepromítá do efektivity jeho práce. Výzkumy ale potvrzují, že existují výrazné rozdíly v tom, jak funguje mužský a ženský mozek. Ženský mozek má hustší síť neuronů, takže funguje lépe, spotřebovává méně energie a stárne mnohem pomaleji. Ženy také mívají lepší jazykové a manuální znalosti. Mužský mozek naopak lépe funguje v prostorové orientaci a logickém myšlení.

Zdroj obrázku: Freepik

Hudba stimuluje mozek

Výzkumy ukázaly, že hudba stimuluje šedé buňky mozku k práci a zvyšuje sekreci dopaminu. Také zlepšuje paměť a koncentraci. Výrazný vliv na práci mozku má i strava. Tělu bychom měli dodávat co nejvíce vitamínu B12 a E a také omega-3 mastných kyselin. Negativní vliv na mozek mají především zpracované produkty, sladké a kalorické nápoje a alkohol.

Doporučený článek:  Při jarním úklidu může bramborová mouka ukázat svůj opravdový potenciál. Celý domov bude zářit čistotou

Už léta koluje mýtus, že za celý život používáme pouze 10 % mozkové kapacity. To ale není pravda, jen využíváme pokaždé jiné mozkové oblasti. Proces vytváření nových neuronů v mozku trvá celý život. Mozek se skládá asi ze 100 miliard neuronů, z nichž každý může vytvořit až 10 000 spojení s jinými nervovými buňkami. Během jediné vteřiny se do mozku dostane asi 100 megabitů informací a generuje se neuvěřitelné množství myšlenek.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/brain-teasers-infographic/