Lopatkovec je ideálním doplňkem každého domova. Kromě nádherných květů potěší i superschopností čistit vzduch

Spathiphyllum Strauss je tropická rostlina, která miluje teplo a vlhko. Bude skvěle fungovat jako čistička vzduchu v pokoji. Někteří lidé věří, že mít tuto rostlinu doma přináší štěstí, ačkoli takové síly rostliny dosud nebyly vědecky prokázány. Zdravotní přínos je u této květiny dobře znám. Naučte se, jak se správně o lopatkovec postarat, aby se stal skutečnou ozdobou bytu.

Co stojí za to vědět o této rostlině

Lopatkovec pochází z tropických lesů a přirozeně se vyskytuje v podrostu rovníkových lesů. Jižní Amerika a Asie se mohou pochlubit až 40 jedinečnými druhy této rostliny. Za správných podmínek může dorůstat až do výšky 1,5 m. Vyznačuje se nerozvětveným stonkem, ze kterého rostou kořeny vzduchem. Listy jsou uspořádány ve dvou řadách podél stonku a bílé květy jsou shromažďovány v květenstvích připomínajících křídla. Nese ovoce ve formě bobulí, které se postupně zbarví až dočerna.

Doporučený článek:  Roztomilá kuna dokáže nadělat doma pořádnou spoušť. Vyžeňte nezvaného hosta humánními metodami
Zdroj obrázku: Freepik

Jak čistí vzduch?

Jedná se o jednu z nejvíce žádaných pokojových rostlin, které zlepšují domácí podmínky. Čistí vzduch v domech a bytech a absorbuje sloučeniny, které jsou pro tělo nebezpečné. Zbavuje své okolí látek, jako je benzen, formaldehyd, xylen a amoniak. Jedná se o látky, které se vypařují z domácího vybavení. Rostlina má schopnost biologicky rozložit škodlivé sloučeniny. Je zodpovědná za produkci kyslíku prostřednictvím oxygenní fotosyntézy.

Pěstování lopatkovce

V domech a bytech je nejlepší poměrně vlhké a polostinné místo. Je dobré vyhnout se vystavení přímému slunci a vzduchu z balkonu nebo okna. Příliš mnoho světla se promítne do ztráty barvy a bude bránit růstu rostliny a možnosti uvolnění nových květů. V létě by měla být rostlina při teplotě v rozmezí 18–22 °C a v zimě 16–18 °C. Zdaleka nejlepším substrátem bude volná, humusová a úrodná půda. Směs listové půdy, kompostu a písku bude ideální. Je důležité, aby měla půda mírně kyselou reakci. Vodou zaléváme velmi často, dokonce i 4krát týdně mírným množstvím vody. V zimě zálivku omezujeme na 1–2krát týdně.

Zdroj: https://www.miraclegro.com/en-us/library/indoor-gardening/how-grow-peace-lilies