Malá, ale nesmírně důležitá. Slinivku je třeba si hýčkat, na změnu jídelníčku není pozdě nikdy

Slinivka břišní je jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Zodpovídá za dvě nesmírně důležité funkce, aby ale mohla dobře plnit svůj úkol, potřebuje naši podporu. Tu jí můžeme poskytnout správnou výživou a zdravým životním stylem. Jakých potravin byste se měli vzdát, aby slinivka dlouho plnila svůj účel a vy se cítili skvěle?

Co má slinivka za úkol?

Slinivka je malý orgán měřící přibližně 20 cm. Nachází se nad žaludkem vedle jater, proto když nás bolí, je snadné tyto příznaky zaměnit s bolestí jiných orgánů. Slinivka zásobuje tenké střevo enzymy, které jsou zodpovědné za trávení potravy. Známější je ale pro svou druhou roli – produkuje hormony regulující hladinu glukózy v krvi, tedy inzulín a glukagon.

Doporučený článek:  Nenáviděný plevel je chyba likvidovat. Šťáva z kopřivy dodá tělu sílu a zdraví

Když se slinivka akutně zanítí a přestane správně fungovat, enzymy, které produkuje, se nekontrolovatelně uvolňují do břišní dutiny. Tento jev je extrémně nebezpečný. Není tajemstvím, že zdravý životní styl nám prospívá, v případě slinivky břišní je ale obzvlášť důležitý. Mezi potraviny, které jí škodí, patří alkohol v nadměrné míře, který nejčastěji způsobuje zánět ve slinivce. Vedle alkoholu škodí také kouření cigaret, a to i v malém množství.

Zdroj obrázku: Freepik

Čemu se vyhnout a co naopak jíst?

Slinivku zatěžují také tučná jídla, po jejichž konzumaci zažíváme pocit těžkosti. Totéž platí pro velké množství cukrů. Konzumace dortů, krémů a sladkostí, ale i sladkých nápojů by měla být velmi omezená. Ani ovoce a zelenina nemusí být vždy bezpečné. Dávejte pozor na to, jak se cítíte po konzumaci švestek, třešní, hrášku, cibule nebo zelí.

Doporučený článek:  Jak správně vybrat oživující masky pro své vlasy?

Co tedy jíst? Volte spíše libová masa, jako je kuřecí nebo krůtí, a dietní způsob jejich úpravy, tedy vaření, grilování nebo dušení. Samozřejmě jsou vhodné i ryby. Jezte ovoce, které obsahuje antioxidanty, například borůvky. Slinivka bude vděčná také za špenát, který zlepšuje její fungování. Pokud jde o nápoje, pomůže pití zeleného čaje, jehož konzumace předchází rakovině.

Zdroj: https://liverandpancreassurgeon.com/best-foods-eat-bad-pancreas/