Malá, ale nesmírně důležitá. Slinivku je třeba si hýčkat, na změnu jídelníčku není pozdě nikdy

Slinivka břišní je jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Zodpovídá za dvě nesmírně důležité funkce, aby ale mohla dobře plnit svůj úkol, potřebuje naši podporu. Tu jí můžeme poskytnout správnou výživou a zdravým životním stylem. Jakých potravin byste se měli vzdát, aby slinivka dlouho plnila svůj účel a vy se cítili skvěle?

Co má slinivka za úkol?

Slinivka je malý orgán měřící přibližně 20 cm. Nachází se nad žaludkem vedle jater, proto když nás bolí, je snadné tyto příznaky zaměnit s bolestí jiných orgánů. Slinivka zásobuje tenké střevo enzymy, které jsou zodpovědné za trávení potravy. Známější je ale pro svou druhou roli – produkuje hormony regulující hladinu glukózy v krvi, tedy inzulín a glukagon.

Když se slinivka akutně zanítí a přestane správně fungovat, enzymy, které produkuje, se nekontrolovatelně uvolňují do břišní dutiny. Tento jev je extrémně nebezpečný. Není tajemstvím, že zdravý životní styl nám prospívá, v případě slinivky břišní je ale obzvlášť důležitý. Mezi potraviny, které jí škodí, patří alkohol v nadměrné míře, který nejčastěji způsobuje zánět ve slinivce. Vedle alkoholu škodí také kouření cigaret, a to i v malém množství.

Zdroj obrázku: Freepik

Čemu se vyhnout a co naopak jíst?

Slinivku zatěžují také tučná jídla, po jejichž konzumaci zažíváme pocit těžkosti. Totéž platí pro velké množství cukrů. Konzumace dortů, krémů a sladkostí, ale i sladkých nápojů by měla být velmi omezená. Ani ovoce a zelenina nemusí být vždy bezpečné. Dávejte pozor na to, jak se cítíte po konzumaci švestek, třešní, hrášku, cibule nebo zelí.

Co tedy jíst? Volte spíše libová masa, jako je kuřecí nebo krůtí, a dietní způsob jejich úpravy, tedy vaření, grilování nebo dušení. Samozřejmě jsou vhodné i ryby. Jezte ovoce, které obsahuje antioxidanty, například borůvky. Slinivka bude vděčná také za špenát, který zlepšuje její fungování. Pokud jde o nápoje, pomůže pití zeleného čaje, jehož konzumace předchází rakovině.

Zdroj: https://liverandpancreassurgeon.com/best-foods-eat-bad-pancreas/