Měření tělesné teploty má pravidla. Špatný postup ukáže nepřesnou hodnotu

Zvýšená teplota nebo horečka? Při únavě, nachlazení nebo virových onemocněních lidé automaticky sáhnou po teploměru, aby si změřili teplotu. Z naměřeného údaje následně vyplývá další postup léčby nebo se plánuje návštěva lékaře. Měření teploty vypadá natolik snadno, že se o tomto úkonu ani nepřemýšlí, bohužel tím vznikají chyby, které naměřená data znehodnocují. Jak správně měřit teplotu u dospělých a dětí?

Jaká je správná teplota?

Kolik by měla být normální teplota? Ideální teplota se pohybuje v rozmezí 36,4–37 stupňů Celsia, ale může být ovlivněna mnoha faktory. Teplota se totiž během dne mění a záleží i na měřeném místě, rozdíl může být totiž až jeden stupeň, tím spíše v záhybech nebo vnitřních částech, kde je teplota vždy vyšší.

Doporučený článek:  Sladké plody nejsou vše, co třešně nabízí. Jejich stonky přináší unikátní účinky na zdraví

Výběr teploměru

V mnoha domácnostech se ještě stále měří pomocí rtuťového teploměru, ty se však od roku 2009 nesmějí v Evropské unii prodávat s ohledem na obsaženou rtuť, která je jedovatá. Nejčastěji se v současnosti prodávají elektronické teploměry, které bývají nejlevnější a prodávají se za ceny od 100 korun. Dražší a přesnější infračervené bezdotykové teploměry na čelo nebo dotykové do ucha pak stojí od 1 000 korun výše.

Zdroj obrázku: Freepik

Elektronický do úst nebo podpaží

Před použitím je nutné si přečíst návod k obsluze, elektronické teploměry se doporučují k použití do úst, do podpaží nebo do konečníku. Měření by mělo probíhat po dobu 15–60 vteřin od signálu, kdy je teploměr připraven k použití. Po dalším pípnutí se zobrazí naměřený údaj. Infračervené bezdotykové teploměry měří rychleji a bývají přesnější. U ušních teploměrů je nutné je vložit do ucha a počkat asi 1–2 vteřiny pro získání přesného údaje.

Doporučený článek:  Vatové tyčinky mohou být při čištění uší nebezpečné!

Nejčastější chyby při měření

Proč dochází k nepřesnostem při měření? U elektronických se často nedodržuje doba měření, je opravdu nutné vyčkat na zvukový signál, který poukazuje na dokončení měření. U infračervených bezdotykových teploměrů pak bývá častým problémem vzdálenost od pokožky. U většiny platí, že by se teplota měla měřit ve vzdálenosti 2–5 centimetrů. Současně se nesmí měřit přes oblečení nebo čepici, obdobně není vhodné měřit teplotu na končetinách, na rukou nebo na nohách. Teplota by se neměla měřit po sportovním výkonu, v přetopené nebo naopak příliš chladné místnosti.

Zdroj: https://www.microlife.com/magazine/fever/how-to-measure-body-temperature-correctly