Samoobslužné pokladny umožňují podvádět. A lidé si myslí, že jim to vyjde. Stejný případ byl i Honza, mladík, který se rozhodl koupit si zboží za méně peněz, než kolik reálně stojí. Jeho postup mu ale nevyšel. Ostatně, nedivíme se.
Láhev na party
Chystal jsem se na oslavu narozenin kamaráda a pochopitelně jsem nechtěl přijít s prázdnou. Tak jsem se rozhodl, že koupím lahev alkoholu. Jako student mám hlouběji do kapsy, a tak jsem měl na výběr – něco obyčejného, na co mi peníze stačí, nebo… Ano, trochu to ošulit. Bohužel jsem se rozhodl pro druhou možnost.
Přelepil jsem etikety
Vymyšleno jsem to měl dokonale. Prostě vezmu etiketu z levnějšího alkoholu a nalepím ji na alkohol dražší. Věděl jsem, že pokladna hlídá váhu, a tak jsem si vybral lahve od stejné značky. Jedna byla v akci, druhá nikoliv. Byl jsem přesvědčen, že mi to projde bez jakýchkoliv problémů. Teď už vím, že jsem to dělat neměl.
Upozornění pro obsluhu
Přelepil jsem etiketu, vyrazil k samoobslužné pokladně, naskenoval lahev a položil ji do odkládací zóny. A v tu chvíli mi to došlo. I přes to, že jsem zvolil vizuálně stejnou lahev, neseděla hmotnost. A obsluha byla upozorněna. Úplně mi vypadlo i to, že koupi alkoholu mi musí obsluha posvětit ručně. Přišlo nevyhnutelné – prodavačka se blížila ke kase, ke mně a k mé lahvi.
Poznala to hned
Jsem přesvědčen, že ji v první řadě upozornila nesedící hmotnost. Takže hned začala zkoumat, co mám naskenováno. A bylo jasné, že zboží neodpovídá. Vzala lahev do ruky a neuniklo jí, že má viditelně přelepený kód. Patrně by si všeho všimla, i kdyby hmotnost seděla, stejně by mi musela nákup potvrdit.
Security a ostuda
A přišlo nevyhnutelné. Zavolání security, odvedení do detektivní místnosti a výslech. Nakonec policii nezavolali, ale i tak to pro mě byla velká ostuda a hlavně ponaučení. I když se to zdá, krást na samoobslužné pokladně asi nejde. Zkoušet už to nikdy nebudu a nedoporučuji to nikomu.
Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek čtenáře Jana M., redakčně zkráceno a upraveno.