Moli mohou napadnout kuchyni i šatník. Vypudí je vůně octa nebo bylin

Moli patří mezi druhy hmyzu, které nemá ráda žádná hospodyňka nebo majitelka drahých a luxusních kousků oblečení. Nejen že se dostanou do zavřených potravin, ale velkou škodu mohou nadělat také v šatní skříni. Larvy i vajíčka navíc obsahují patogeny, které mohou způsobit zdravotní problémy. Protože se snadno množí, mohou rychle obydlet vaši domácnost a budete mít problémy se jich zbavit. K tomu ale můžete využít metody, které jsou účinné.

Aby se k vám moli nedostali, musíte provést opatření

Moli jsou velmi nepříjemný hmyz, který se v domácnosti může vyskytovat i několik měsíců zcela nenápadně. Může trvat dlouho, než na ně narazíte. V potravinách se ukrývají velmi dlouho, protože jsou to pro ně velké zásoby jídla, které mohou využívat. Bohužel si je snadno můžete přinést domů z obchodu, například v mouce nebo čokoládě. Moli navíc vylétají hlavně večer nebo v noci, kdy spíme.

Moly si můžete přinést také na oblečení, pokud ho máte z druhé ruky, vyskytují se také v pohovkách. Umí létat na velké vzdálenosti, není tak pro ně problém dostat se do domácnosti otevřeným oknem nebo větracími mřížkami. Dospělí jedinci se pak živí potravou. Existují rozdíly mezi potravinovým a oděvním molem, jsou ale spíše minimální, v každém případě se jich musíte co nejrychleji zbavit. Larvy poznáte podle toho, že v potravinách bude drobná pavučinka.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak se molů účinně zbavit?

Moli mohou přenášet různé nemoci, nebezpeční jsou nejen motýlci, ale také jejich larvy. Plísně, bakterie nebo jejich výkaly mohou snadno spolknout malé děti a příznaky onemocnění se projeví průjmem nebo nemocemi dýchacích cest. Jak se molů účinně zbavit? Je to velmi jednouché. Můžete je snadno vypudit domácími prostředky, které jsou nejen účinné, ale také levné.

Pomoci může například ocet, který smíchejte s vodou a umístěte tam, kde se moli nejvíce objevují. Zkusit můžete také levandulový nebo citronový olej. Z oblečení je dostanete tím, že ho vyperete a potom necháte uschnout. I samotnou skříň budete muset vyčistit a do ní pak dát pouze čisté prádlo.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-moths