Mšice na rostlinách zlikviduje postřik z mléka, česneku nebo cibule

Zbavení se mšic je opravdovou výzvou. Jsou to malí pilní broučci, kteří systematicky ničí okrasné, ale také užitkové rostliny. Největší pohromou u tohoto hmyzu je jeho velká schopnost rozmnožování. Mšice se také dobře přemisťují z rostliny na rostlinu díky mravencům, se kterými žijí v symbióze. Jak se tedy mšic bezpečně zbavit díky postřiku vyrobeného z ingrediencí, které naleznete v lednici?

Čím se mšice živí?

Mšice se živí vysáváním rostlinných šťáv bohatých na živiny. Pokud je mšic na jednu rostlinu mnoho, mohou tuto rostlinu doslova vysosat. Rostlina bez nektaru a živin ztrácí sílu, je velmi oslabená a může mít poškozené listy i květy.

Doporučený článek:  Přichází ideální čas pro zastřihnutí levandule na zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Jak s nimi bojovat?

Pokud objevíte v zahradě nebo v domácnosti rostliny s pokroucenými a lepkavými listy, určitě jsou tyto rostliny napadeny mšicemi. Boj proti těmto malým broučkům se vyplatí zahájit co nejdříve. Nejideálnější je pravidelně rostliny kontrolovat a v případě objevení mšic začít urychleně s jejich hubením. Existuje mnoho způsobů, jak se mšicemi bojovat. Nejvíce rozšířenými jsou chemické postřiky, které se ovšem z ekologického hlediska moc nedoporučují. Vhodnější jak pro rostliny, tak pro celou planetu jsou podomácku vyrobené a hlavně levné postřiky.

Doporučený článek:  Želatina dodá rostlinám zásadní prvky pro jejich růst

Postřik na mšice

Pokud jste o něm ještě neslyšeli, vyzkoušejte postřik z mléka! Každý z nás má mléko v lednici, takže boj s mšicemi může začít opravdu ihned, jakmile tyto malé potvůrky objevíte. Stačí smíchat odstředěné mléko s vodou v poměru 1 : 1. Touto směsí postříkejte rostliny. Pokud mléko doma nenajdete, můžete využít postřik vyrobený z vody a česneku. Asi 20 g česneku prolisujte a zalijte přibližně 10 litry vody. Nechte působit 24 hodin a poté použijte. Místo česneku můžete proti mšicím aplikovat také cibuli. Té stačí nakrájet 75 g a zalít také 10 litry vody. Tuto směs povařte asi 30 minut a vychladlou použijte jako postřik.

Zdroj: https://www.thespruce.com/using-milk-for-plant-care-4082485