Muškáty ocení dostatek slunce a pravidelnou výživu

Patří mezi nejoblíbenější balkonovky, skvějí se na zábradlích rodinných domů i na terasách kaváren. Jejich výhodou jsou krásně barevné květy, navíc kvetou od května až do října. Existuje několik druhů muškátů, přičemž se musí zohlednit umístění a péče. Jak se vlastně o muškáty starat, aby dělaly po celou sezónu radost? Inspirujte se radami zkušených pěstitelů!

Královny balkónů

V tuzemsku patří pelargonie mezi královny balkonů. Jsou nejoblíbenějšími rostlinami, které zdobí balkonové římsy, přičemž se pěstují nejčastěji tři druhy. Na záhonech, v květináčích i v truhlících lze spatřit pelargonie páskaté, které se vyznačují silnými a tuhými stonky, mechovými listy a kulovitými hrozny drobných kvítků. Rostou do výšky až 50 centimetrů. Pelargonie břečťanolistá je naopak typická svými převisy, přičemž listy jsou podobné břečťanu a na výhoncích vytváří záplavy drobných květů. Pro balkon nebo do závěsných nádob je tento druh ideální. Pelargonie velkokvětá se často nazývá anglická a hodí se do nádob nebo květníků, má velké bohaté a často dvoubarevné květy a velmi intenzivní vůni.

Doporučený článek:  Olej pomůže vyčistit dřez od mastných nečistot
Zdroj obrázku: Freepik

Výběr substrátu a umístění

Pelargonie naštěstí nejsou náročné, proto si může jejich barev užít úplně každý. I tak se však musí dodržovat některá pravidla jejich pěstování. Především se hodí do truhlíků nebo do nádob sazenice umisťovat asi 25 centimetrů od sebe, při mísení druhů se pak hodí záhonové dozadu, převislé dopředu. Dno truhlíku musí tvořit drenážní vrstva z malých kamínků nebo drcených cihel, substrát je vhodný volit pro kvetoucí rostliny, aby měl dostatek živin. Muškáty milují slunce, snesou i polostín, ale čím méně slunečních paprsků, tím méně květů budou mít.

Doporučený článek:  Mravenci nesnesou specifické pachy. Vyhnat je z domova lze i úklidem

Zálivka a hnojení

Tyto rostliny milují bohatou zálivku, doporučuje se zalévání v ranních nebo večerních hodinách odstátou a vlažnou vodou. V letních vedrech se zalévat nesmí, aby u rostlin nedošlo k teplotnímu šoku. Voda v truhlících nesmí stát, aby kořeny nehnily nebo rostliny nepostihla plíseň. Hnojení je nutné provádět pravidelně, k zakoupení jsou speciální hnojiva, ale lze použít i humusová hnojiva z přesličky nebo kopřivy, případně připravit zálivku z droždí, která je vysoce účinná, k tomu levná a ekologická.

Zdroj: https://gardeningelsa.com/growing-geranium-plants-in-balcony-garden/