Muškáty potřebují dostatek světla, vody i živin

Každé léto se balkony a terasy plní voňavými muškáty, které svým pestrým květenstvím zdobí naše domovy. Není divu, protože tato rostlina vypadá mimořádně krásně a navíc ke svému životu nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Stačí se držet několika pravidel a odvděčí se nám dlouhou dobou kvetení.

Muškáty musí mít dostatek světla

Muškát, jinak zvaný též pelargonie, je květina, kterou snadno zvládnou pěstovat i úplní začátečníci. S minimálním úsilím se dá přimět k tomu, aby vyvíjela stále nové a nové květy a těšila naše zraky po celé léto. Vůně muškátů je pro člověka téměř nepostřehnutelná, pokud v ruce nerozemneme list či okvětní lístek, avšak komáři a další hmyz ji vnímají dobře – a odpuzuje je.

Pelargonie milují světlo a světlá stanoviště, takže je mohou bez problémů pěstovat i majitelé balkonů či parapetů směřujících na jih. Pokud má květina bohatě kvést, měla by mít dostatek slunečního svitu. Pak začne vyvíjet květy mnohem rychleji. Pokud muškáty kupujeme v obchodě, měli bychom je na slunné stanoviště přenést co nejdříve.

Zdroj obrázku: Freepik

Potřebují dostatek prostoru

Druhou a stejně důležitou zásadou pro pěstování muškátů je poskytnout jim dostatek prostoru pro růst a vývoj. Jelikož je oblíbené sázet muškáty v řadě do truhlíků, je třeba myslet na to, že sazenice od sebe musí být vzdálené alespoň 25 centimetrů. Pokud je pěstujete samostatně, potřebují dostatečně velký květináč. Na půdu nejsou příliš náročné, stačí substrát určený pro balkonové kvetoucí rostliny.

Muškáty potřebují stále vlhkou půdu. Příliš suchá nebo příliš přemokřená zemina způsobí, že se květy budou vyvíjet mnohem pomaleji a v nejhorším případě muškáty uschnou. Zavlažujte ideálně odstátou vodou. Během kvetení muškáty pravidelně přihnojujte speciálním hnojivem pro kvetoucí balkonové rostliny. Při přesazování nebo výsadbě zakomponujte hnojivo rovnou do substrátu. Nezapomeňte na pravidelné odstraňování odkvetlých květů.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-geraniums/