Na podzim péče o zahradu nekončí. Hnojení doplní vyčerpané živiny a připraví rostliny na zimu

Hnojení na podzim je důležitým postupem při péči o rostliny, a to hned z několika důvodů. Hnojení poskytuje správné množství živin, zlepšuje stav rostlin, doplňuje minerální nedostatky a také pomáhá rostlinám lépe přežít zimu. Jaká hnojiva použít před zimou? Jaká jsou přírodní hnojiva pro podzimní hnojení zeleniny a kdy je aplikovat?

Proč hnojit před zimou?

Rostliny se během vegetace zbavují mnoha základních minerálů, což je důvodem, proč je podzim vynikajícím časem pro poskytnutí cenných živin v substrátu. Chcete-li provést hnojení správně, musíte si vybrat také správná hnojiva. Která hnojiva zajistí zlepšení struktury půdy a připraví ideální podmínky na příští sezónu?

Doporučený článek:  Kvasnicové hnojivo potěší všechny rostliny na zahradě i doma. Připravit ho zvládne úplně každý

Jaká hnojiva použít?

Nejoblíbenějším způsobem podzimního hnojení je rozprostření několika centimetrů kompostu pod všechny rostliny v zahradě. Je to vynikající přírodní hnojivo bohaté na humus zlepšující vlastnosti jakéhokoli substrátu a vhodné pro všechny zeleninové plodiny. Můžete si jej vyrobit sami pomocí organického odpadu, jako je:

  • posekaná tráva,
  • listí spadlé ze stromů,
  • slupky ze zeleniny a ovoce,
  • drcené větve.
Zdroj obrázku: Freepik

Minerální hnojiva

Alternativou jsou také minerální hnojiva, která primárně slouží k rychlému zásobování rostlin složkami nezbytnými pro růst. Je však třeba mít na paměti, že od poloviny srpna se používají pouze speciální podzimní vícesložková minerální hnojiva. Mají takové složení, které pomáhá rostlinám připravit se na zimu. Především neobsahují dusík (N), ale hodně fosforu (P) a draslíku (K). Díky nim jsou rostliny méně vystaveny zimnímu suchu a poškození mrazem. Také lépe skladují důležité látky, což jim umožňuje přežít zimu a začít vegetaci na jaře.

Doporučený článek:  Okrasné keře a jehličnany potřebují na podzim speciální péči. Díky tomu přečkají zimu bez úhony

Kdy aplikovat podzimní hnojiva?

Podzimní hnojení se provádí od srpna do konce října. Současně je třeba mít na paměti, že přesné datum aplikace podzimních hnojiv závisí na tom, kdy jsme v létě naposledy použili vícesložková hnojiva s dusíkem. Na druhé straně kompost jako hnojivo pro zeleninu se nejlépe používá v říjnu nebo listopadu.

Zdroj: https://www.henrystreet.co.uk/autumn-feeding-in-your-garden/