Nadměrná vlhkost ohrožuje celý domov nebezpečnou plísní. Včasný zásah předejde vážným následkům

Máte doma zapařená okna, nepříjemný zápach nebo neustále vlhké ručníky? Je to známka toho, že máte v domácnosti vysokou vlhkost. Ta brání tomu, aby prádlo dobře proschlo. Nejvíce se drží v koupelně, ale nejdete ji také v kuchyni. Důvodem je špatné větrání, velké množství páry ve vzduchu, ale také vysoké teploty, které panují v domácnostech především v zimních měsících.

Vlhkost způsobuje plísně, důsledkem jsou alergie

Vlhkost může způsobit mokré zdi a následně také plísně. Těch se pak budete jen těžko zbavovat, protože mohou ničit nejen stěny, ale také vaše zdraví. Jak se ale zbavit vlhkosti v místech, kde se drží během celého roku? Poradíme také, jak vlhkosti předejít, abyste nemuseli řešit například zatuchlé oblečení nebo mokré zdi. Odkud vlastně vlhkost pochází?

Doporučený článek:  Jak si vyrobit náramek z gumiček? Naučte se tento jednoduchý způsob

Příčin zatuchlého vzduchu nebo vlhkosti může být několik. V místnostech, jako je koupelna nebo kuchyně, je vlhkost přirozeným jevem. Pravidelným používáním vody se může vytvořit vlhkost, která se pak může změnit v plíseň. Mytí nádobí, sprchování nebo úklid koupelny jsou častými činnostmi, které způsobují nadměrnou vlhkost. Koupelny většinou nemají okna, takže nemáte možnost místnost vyvětrat. O to více je nutné dávat si pozor.

Zdroj obrázku: Freepik

Plísně se budou množit rychleji, čím vyšší bude vlhkost

Vlhkost se objevuje hlavně ve starých domech, kde není hotová izolace. Jestli máte těsná okna a nevětráte, můžete tím domovu jen uškodit. Vlhkost se objevuje také na střeše nebo kvůli prasklému potrubí. Zjistíte to podle nepříjemného zápachu, který se bude linout domácností. Najdete ji v rozích stěn nebo na stěnách přímo. Na nich se pak budou množit plísně, které jsou nebezpečné pro vaše zdraví.

Doporučený článek:  Alpská fialka není náročná na péči a krásně kvete

Černé skvrny se objeví rychle, stejně jako onen zatuchlý zápach. Prádlo nebude dokonale suché, a pokud ho vlhké dáte do skříně, zápach se bude šířit a napadne i ostatní, čisté oblečení. Proto se vyplatí vlhkost sledovat. Můžete ji odstranit pomocí chemických prostředků, ale jako první nechte v koupelně otevřené dveře nebo okno, pokud je to možné. Koupit si můžete také rostliny, které vlhkost absorbují, a budete to mít bez práce.

Zdroj: https://www.idealhome.co.uk/diy-and-decorating/how-to-get-rid-of-damp-185033