Nadměrnou vlhkost v interiéru lze snížit několika způsoby

Příliš velká vlhkost vzduchu ve vašem domově může být skutečně problém. Vzduch by měl být totiž za každých okolností čistý a se správným poměrem vlhkosti, v opačném případě škodí zdraví i celému prostředí. Vytvořené plísně mohou zničit nábytek i omítky, neblahý vliv mají i na aktuální zdravotní problémy. Poraďte si s vlhkým vzduchem jednou provždy díky těmto jednoduchým trikům.

Suchý, nebo vlhký vzduch?

Ve vaší domácnosti by měl být vzduch na normální hladině vlhkosti. Příliš suchý vzduch může dráždit a vysušit sliznici, naopak vlhký vzduch tvoří plísně, které jsou nezdravé pro lidské tělo. Abyste se těmto problémům vyhnuli, je nutné nad vzduchem v domově začít přemýšlet.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud je váš vzduch vlhký, určitě stojí za to pořídit si pohlcovač vzduchu. Tento chytrý přístroj má vyměnitelnou kazetu, která absorbuje vlhkost ze vzduchu, který se tímto přístrojem prožene. Takto dokáže snížit vlhkost vzduchu až o 60 procent. Budete překvapeni, kolik vody z vašeho vzduchu dokáže pohlcovač nasbírat do zásobníku. Taková investice se vám rozhodně vyplatí, odvděčí se vám zdravím celé rodiny.

S vlhkým vzduchem vám pomohou rostliny

Pokud nechcete pořizovat pohlcovač vzduchu, pak vložte důvěru v pokojové rostliny. Ty totiž přírodní metodou dokážou odvádět vlhkost z místnosti. Mezi rostliny, které mají takovou schopnost, patří například:

  • kapradina,
  • chamaedorea,
  • břečťan.
Zdroj obrázku: Freepik

Když se plíseň tvoří na zdech

Pokud jste vlhký vzduch ve vašem domově identifikovali pozdě a na zdech za nábytkem se již tvoří plíseň, nezoufejte. I takový problém lze jednoduše odstranit. Na zdi můžete použít roztok vody s octem a vlhkým hadrem plísně setřít. Ocet má skvělé účinky proti plísním. Stejným způsobem vám může pomoci také roztok smíchaný ze tří lžic jedlé sody a dvou lžic peroxidu vodíku. Tento roztok zabrání tvorbě nových plísní. Pro zpříjemnění vůně v místnosti napadené plísní můžete použít vonné esenciální oleje, ty vám s nepříjemným zápachem i vlhkostí pomůžou.

Zdroj: https://extension.umn.edu/moisture-and-mold-indoors/do-you-have-too-much-moisture-your-home, https://www.nhs.uk/common-health-questions/lifestyle/can-damp-and-mould-affect-my-health/, https://www.epa.gov/mold/what-are-main-ways-control-moisture-your-home, https://jayscotts.com/blog/plants-that-dehumidify/, https://www.healthline.com/health/does-vinegar-kill-mold