Protože v bytech trávíme spoustu času, podmínky v něm ovlivňují naše zdraví a duševní pohodu. Málokoho by ale nejspíš napadlo, že právě domácnost může být zdrojem bolestí hlavy, krku, rýmy či neustálé únavy. Na co byste si měli dát pozor? Někdy opravdu stačí maličkosti, abyste se cítili lépe a předešli třeba i úrazům.
Osvěžovače do kuchyně nepatří
V kuchyni nepoužívejte osvěžovače vzduchu. Částečky ze spreje se mohou usazovat na potravinách, talířích a příborech. Osvěžovače mohou vyvolat astmatický záchvat, zhoršit příznaky alergie nebo podráždit dýchací cesty. Pokud rozprašovač používáte jinde, na pár minut po aplikaci opusťte místnost a otevřete okno.
Přehřáté místnosti v zimě vysušují sliznice dýchacích cest a očí. Proto vzniká bolest v krku a zánět spojivek. I v mrazivých dnech často větrejte. Okno otevírejte dokořán několikrát denně a vždy před spaním. Zvlhčujte vzduch například kameninovou nádobou s vodou, mokrým ručníkem nebo zvlhčovačem vzduchu. Elektromagnetické záření nashromážděné z různých zařízení může způsobovat poruchy spánku, bolesti hlavy a poruchy zraku nebo problémy s koncentrací. Proto nespěte v místnosti s počítačem nebo televizí.
Po renovaci nábytku vyvětrejte
Barvy, laky a lepidla obsahují škodliviny, které mohou způsobovat bolesti hlavy, dušnost nebo alergie. Byt po každé rekonstrukci důkladně vyvětrejte a vyhýbejte se barvám s obsahem rozpouštědel. Investujte do kvalitní matrace, která bude mít pro vás optimální tvrdost. Vyměňujte matraci každých pár let.
Nedostatek přirozeného světla v bytě způsobuje podrážděnost, až deprese. Rozjasněte proto byt světlým nábytkem, stěnami a okny bez závěsů. Často uklízejte a neudržujte v bytě vlhkost, aby se nemnožily plísně. Ručníky a prádlo nechte vždy dobře proschnout. Malé koberečky zajistěte páskou, aby neklouzaly. Do vany a sprchového koutu nakupte protiskluzové podložky.
Zdroj: https://www.webmd.com/women/features/reduce-toxins-in-your-home