Někteří škůdci jsou téměř neviditelní, o to větší hrozbu představují pro celou zahradu

Škůdci na našich zahradách mohou napáchat velké škody. Nejen že ožírají kořeny nebo listy rostlin, ale snadno vás zbaví také plodů. Mezi ty nejčastější pak patří slimáci, hlemýždi nebo různé druhy hmyzu. Jak se těchto nezvaných hostů zbavit, aniž byste poškodili samotné rostliny? Používat můžete domácí přípravky, které budou účinné, a přitom nestojí moc peněz.

Jaké brouky můžete na své zahradě najít?

Mezi brouky, kteří napadají rostliny, patří například majky. Jejich larvy je dobré odhalit co nejdříve. Mohou totiž úrodu poškodit na několik let. Larvy majek nebo i jiných brouků mohou být nebezpečné především pro kořeny rostlin, kterými se živí. Larvy chrousta mají hnědé hlavy a černé břicho, mohou být dlouhé až 6 cm. Dospělí brouci pak lezou na povrch na jaře a začnou se krmit vším, co na zahradě najdou.

Mohou ohlodávat listy stromů a keřů, plodnost tak bude ohrožena. Navíc pokud samice budou oplodněny, na zem nakladou až 30 vajíček a po 6 týdnech tu máme nové larvy. Mezi škůdce ale mohou patřit také ptáci, kteří si rádi pochutnají na larvách. A jak poznáte, že je rostlina napadená škůdcem? Je to jednoduché. Bude postupně chřadnout, a jestli měla plodit, její plody nebudou v takovém množství jako obvykle a mohou také jinak chutnat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se takových larev brouků snadno zbavit?

Nejdříve bude nutné zjistit, jestli na zahradě nějaké škůdce máte. V některých případech to bude náročné, ale pokud na ně přijdete, budete muset jednat rychle, než se stihnou ještě více rozmnožit. Můžete pod rostliny rozložit prostěradlo, na kterém budou všechny larvy vidět. Vylezou nažrat se listů rostliny a máte vyhráno. Brouky můžete použít jako krmivo pro slepice nebo ryby, pokud je chováte.

Mnoho lidí pak používá chemické postřiky na rostliny, díky kterým se sice zbavíte škůdců, ale samotné rostliny můžete poškodit. Místo toho můžete použít například misku s pivem, protože jeho vůně je pro škůdce příjemná a v misce se utopí. V okolí rostlin pak můžete položit například bobkový list nebo jiné aromatické koření, které škůdce vyžene.

Zdroj: https://www.birdsandblooms.com/gardening/gardening-basics/natural-ways-eliminate-garden-insect-pests/