„Nepište mi to do závad, však to opravím za pár minut,“ chtěl jsem přesvědčit přísného technika na STK

Návštěva STK je někdy o nervy. Ani ne tak proto, že nevěříte svému autu, ale spíše proto, že někteří technici si myslí, že jsou mistry světa. A ze své pozice to nám, běžným majitelům aut, dokážou dávat pořádně najevo. Přitom jenom bazírují na nesmyslech a úplných banalitách.

Každý, kdo má auto, asi zná ten pocit, když se blíží termín STK. A já nejsem výjimka. Mé staré auto sice není žádný skvost, ale slouží mi dobře. Tak jsem se tedy jednoho rána vydal na STK, abych to měl z krku. A mohl jsem zase dva roky jezdit s pocitem, že moje auto je na silnicích legálně. Dost věcí si na autě umím udělat sám, to hlavní jsem zkontroloval, takže jsem na STK vyjel s pocitem, že bude vše v pořádku,

Doporučený článek:  Kočky rády nosí domů mrtvé dárečky. Znamenat to může hned několik věcí

Všechno šlo celkem hladce, dokud se technik nepustil do kontroly světel. A nastal kámen úrazu. Nesvítilo mi levé přední světlo. Technik nelenil a hned mě začal informovat o dalším postupu. „Tohle vám napíšu do závad,“ řekl s takovým tím tónem, jako by měl radost že něco nemám v pořádku a že mě může ponížit.

Já jsem byl trochu zaskočený. Vždyť to byla jen prasklá žárovka, nic závažného. Navíc musela prasknout opravdu během posledních dní, protože v rámci přípravy jsem žárovky kontroloval. Tak jsem mu řekl: „Nemusíte mi to psát do závad, já to zvládnu opravit hned po příjezdu domů.“ Ale technik nevypadal, že se nechá přesvědčit. Technik byl neoblomný. Řekl, že pravidla jsou pravidla a že musí zapsat každou závadu, i když je snadno opravitelná. V tu chvíli jsem měl pocit, jako by si z nás řidičů dělal srandu. Ale co jsem mohl dělat?

Doporučený článek:  Hliníková fólie má své čestné místo v každé kuchyni. Málokdo ale zná rizika jejího používání

Naštěstí se tam za chvíli objevil jeho starší, rozumnější kolega. S tím už naštěstí byla trochu lepší řeč. Sice mě zklamal v tom, že zde náhradní žárovky neprodávají, ale navedl mě do obchodu, kde ji seženu. A že zatím moje auto dají stranou a potom prohlídku dokončí. Mladý technik sice nevypadal úplně nadšeně, ale bylo jasné, jak tam funguje zaměstnanecká hierarchie a kdo má větší slovo. Do patnácti minut jsem byl zpět, za pár minut vyměnil žárovku a technická kontrola se dokončila. Až na pár drobností v „lehkých závadách“ zcela bez problémů.

Doporučený článek:  Šetření s jídlem se může šeredně vymstít. Končit může i nebezpečnou otravou

A mé ponaučení z této situace? Že když se někteří technici na STK cítí jako pánové tvorstva, řidiči jsou z jejich strany jen šikanováni. Zcela absurdní je i fakt, že kdyby byla žárovka v danou chvíli v pořádku a praskla a při výjezdu z STK, „nic se neděje“ a já mám na autě na dva roky vlastně vše v pořádku.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek