Oblíbené bylinky lze snadno vypěstovat na balkoně. Potřebují dostatek vody a slunce

Pokud patříte k majitelům prosluněného balkonu, možná máte strach z pěstování květin v obavě, aby je sluníčko nespálilo. Přitom je takové stanoviště ideální například pro bylinky, které jsou obecně odolné vůči různým povětrnostním podmínkám. Kromě toho, že hezky vypadají, dodají pokrmům chuť a lze je použít k léčení různých neduhů.

Pěstovat můžete trvalky i jednoletky

Na slunečný balkon je samozřejmě možné umístit i některé kvetoucí rostliny, ale ne každý se o ně umí správně starat tak, aby se jim dobře dařilo. Pokud je to i váš případ, vyplatí se sáhnout spíše po bylinkách. K dispozici je tolik druhů, že si jistě vyberete ten, který se vám bude nejvíce hodit v kuchyni a zaujme vás svým vzhledem.

Bylinky lze rozdělit na letničky a trvalky. Mezi letničky, které je možné bez problémů pěstovat na balkoně, patří bazalka, koriandr, majoránka nebo měsíček lékařský. Ty je nutné vysazovat každou sezónu znovu. Mezi trvalky patří zase třezalka tečkovaná, estragon, yzop, šalvěj, rozmarýn a tymián. Tyto bylinky v našich podmínkách v klidu přezimují.

Zdroj obrázku: Freepik

Bylinky jsou nenáročné na pěstování

Z náročného pěstování nemusíte mít obavy, bylinky potřebují pouze vhodnou půdu a pravidelnou zálivku. Na rozdíl od většiny ostatních rostlin, bylinky preferují chudší, písčitou a propustnou půdu. V úrodné a humózní půdě se jim příliš dařit nebude. Ideální zeminy docílíte tak, že smícháte jeden díl obyčejného substrátu s jedním dílem písku. Květináč ale musí mít drenážní vrstvu, která zabrání hromadění vody u kořenů a uhnívání rostlin.

Pokud jste si už pořídili bylinky, které budete pěstovat na balkoně, a zařídili jste jim vhodnou půdu, stačí už jen myslet na mírnou a pravidelnou zálivku. Bylinky nemají rády ani vyschnutí substrátu, ani přelévání, oba stavy jim mohou uškodit a způsobit napadení škůdci. Zemina by tedy měla být neustále mírně vlhká, čehož docílíte jen pravidelným přísunem odstáté vody.

Zdroj: https://www.themodernhouse.com/journal/how-to-grow-herbs-on-your-windowsill/