Pro hodně lidí je šlofík během dne (hlavně o víkendu) naprostou samozřejmostí. Matky na mateřské to často považují za jedinou možnost, kdy si mohou trochu odpočinout a dohnat spánek. Ukázalo se, že dlouhé úseky spánku během dne jsou nebezpečné pro mozek a mohou vést k rozvoji Alzheimerovy choroby. Pravidelný spánek během dne může být velmi škodlivý.
Každá mince má dvě strany
Blahodárné účinky zdřímnutí během dne jsou dobře známé a mluví se o nich již mnoho let. Na druhou stranu nikdo nemluví o tom, že to pro nás může být škodlivé, dokonce i nebezpečné. Podle vědců je škodlivý zejména dlouhý a pravidelný spánek během dne, protože dochází k narušení v jedné části mozku. Kognitivní funkce se mohou zhoršovat, což může mít negativní dopad na naši náladu, pohodu a produktivitu.
Podle vědců se jedná o začarovaný kruh. Během dlouhého spánku ve dne se zhoršují kognitivní schopnosti mozku. U některých se projeví okamžitě, ale u většiny lidí jsou změny pozorovatelné až v průběhu mnoha let. Bohužel podle výsledků nejvíce během dne spí lidé, kteří mají následně diagnostikovanou demenci nebo Alzheimerovu chorobu. Měli byste si na to proto dávat velký pozor.
Výzkum probíhal celých 14 let
Vědci z Rush University Medical Center oslovili 1400 lidí, které sledovali během 14 let. Dobrovolníci nosili senzor, který registroval jejich aktivitu vždy po dobu 10 dnů v měsíci. Díky tomu vědci přesně věděli, kdy jsou aktivní. Delší nečinnost během dne byla považována za zdřímnutí. Výsledky byly šokující. Přestože 75 procent jedinců bylo naprosto v pořádku, 20 procent mělo mírné poškození mozkových funkcí a 4 procentům byla diagnostikována demence.
V případě jedinců, kteří měli mírné poškození kognitivních funkcí, se během jednoho roku zvýšil počet zdřímnutí během dne na dvojnásobek, zatímco u pacientů s demencí v důsledku Alzheimerovy choroby se jednalo o trojnásobek. Jestli spíte během dne po dlouhou dobu, měli byste být nervózní. S vaším mozkem totiž nemusí být něco v pořádku.
Zdroj: https://www.everydayhealth.com/dementia/excessive-daytime-naps-may-signal-early-dementia/