Odborníci varují před zdřímnutím během dne. Odpolední spánek ovlivňuje mozek, způsobuje i demenci

Pro hodně lidí je šlofík během dne (hlavně o víkendu) naprostou samozřejmostí. Matky na mateřské to často považují za jedinou možnost, kdy si mohou trochu odpočinout a dohnat spánek. Ukázalo se, že dlouhé úseky spánku během dne jsou nebezpečné pro mozek a mohou vést k rozvoji Alzheimerovy choroby. Pravidelný spánek během dne může být velmi škodlivý.

Každá mince má dvě strany

Blahodárné účinky zdřímnutí během dne jsou dobře známé a mluví se o nich již mnoho let. Na druhou stranu nikdo nemluví o tom, že to pro nás může být škodlivé, dokonce i nebezpečné. Podle vědců je škodlivý zejména dlouhý a pravidelný spánek během dne, protože dochází k narušení v jedné části mozku. Kognitivní funkce se mohou zhoršovat, což může mít negativní dopad na naši náladu, pohodu a produktivitu.

Doporučený článek:  Žvýkejte jako o závod! Žvýkačky oddálí porod, a dokonce po nich zhubnete

Podle vědců se jedná o začarovaný kruh. Během dlouhého spánku ve dne se zhoršují kognitivní schopnosti mozku. U některých se projeví okamžitě, ale u většiny lidí jsou změny pozorovatelné až v průběhu mnoha let. Bohužel podle výsledků nejvíce během dne spí lidé, kteří mají následně diagnostikovanou demenci nebo Alzheimerovu chorobu. Měli byste si na to proto dávat velký pozor.

Zdroj obrázku: Freepik

Výzkum probíhal celých 14 let

Vědci z Rush University Medical Center oslovili 1400 lidí, které sledovali během 14 let. Dobrovolníci nosili senzor, který registroval jejich aktivitu vždy po dobu 10 dnů v měsíci. Díky tomu vědci přesně věděli, kdy jsou aktivní. Delší nečinnost během dne byla považována za zdřímnutí. Výsledky byly šokující. Přestože 75 procent jedinců bylo naprosto v pořádku, 20 procent mělo mírné poškození mozkových funkcí a 4 procentům byla diagnostikována demence.

Doporučený článek:  Nový rok přeje novým začátkům. Reálné cíle mají šanci na úspěch

V případě jedinců, kteří měli mírné poškození kognitivních funkcí, se během jednoho roku zvýšil počet zdřímnutí během dne na dvojnásobek, zatímco u pacientů s demencí v důsledku Alzheimerovy choroby se jednalo o trojnásobek. Jestli spíte během dne po dlouhou dobu, měli byste být nervózní. S vaším mozkem totiž nemusí být něco v pořádku.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/dementia/excessive-daytime-naps-may-signal-early-dementia/