Okurky lze vypěstovat i na malém balkoně. Dostatek slunce a zálivky zajistí bohatou úrodu

Ani to, že nemáme zahrádku nebo pozemek, nemusí znamenat, že jsme doživotně odsouzení k nákupu zeleniny v supermarketu. I na balkoně se dají s úspěchem pěstovat například okurky. Nejlepší jsou keříkové okurky, které nevyžadují mnoho prostoru, ale i odrůdy s delšími stonky. Je však třeba poskytnout jim oporu.

Vysévejte v polovině dubna

S výsevem okurek je dobré začít už v polovině dubna. Prvním krokem je výsev semen do rašelinových nádob nebo květináčů a nechat je několik týdnů v bytě. V teplejších dnech je pak na pár hodin můžeme umístit na balkon. K finálnímu přesunu ven by mělo dojít v druhé polovině května, kdy už nehrozí mrazy. Pokud jsme okurky nestihli zasadit, je možné je vysázet do květináče také v druhé polovině května, pak se ale úroda o měsíc opozdí.

Doporučený článek:  Růže jsou často napadeny škůdci nebo chorobami

Okurky milují slunce, ale v obzvlášť horkých dnech je nutné jim poskytnout i trochu stínu. Potřebují úrodný a humózní substrát obohacený kompostem. Kolem rostliny bychom měli rozsypat trochu mulčovací kůry, aby se zamezilo nadměrnému odpařování vody. Jako podpěra postačí balkonové zábradlí, ale i speciální mříže s provázky.

Zdroj obrázku: Freepik

Květináč musí být dostatečně velký

Jaký květináč okurkám vybrat? Správná velikost je velmi důležitá. Doporučuje se, aby každá rostlina měla k dispozici alespoň deset litrů zeminy. Neměli bychom zapomínat na drenážní vrstvu, která usnadní kontrolu úrovně vlhkosti v substrátu. Počítejte s tím, že nezbytné budou i podstavce pod květináče – přebytečná voda kapající z balkonu dolů by mohla být zdrojem sousedských rozepří.

Doporučený článek:  Umělá kožešina vyžaduje pravidelnou údržbu. Čištění není složité

Pokud se rozhodneme pro pěstování okurek na balkoně, musíme počítat s tím, že vyžadují častou a systematickou zálivku. Nedostatek vody vede nejen k méně bohaté úrodě, ale také k hořké chuti zeleniny. V létě může být potřeba zalévat rostliny i dvakrát denně. To poznáme podle stavu půdy – pokud je horní vrstva suchá, okurky potřebují zalít. Zalévejte vlažnou vodou.

Zdroj: https://www.gardena.com/int/garden-life/garden-magazine/planting-cucumbers-on-the-balcony-tips-and-tricks/