Oteklý krk není radno brát na lehkou váhu. Co může znamenat, nikdo zažít nechce

Krku si většinou moc nevšímáme. Je v něm uložena spousta orgánů, které jsou pro naše tělo důležité, proto bychom neměli zanedbávat péči o něj. Nejčastějším příznakem, který může zvěstovat nějakou nemoc, je otok krku. Co může znamenat zvětšený obvod krku? Na co si dávat pozor v případě otoků? Prozradíme, jaké nemoci může značit oteklý krk.

Krk je pro naše tělo velmi důležitý

V krku jsou uloženy důležité žlázy a orgány, nachází se tu štítná žláza, hrtan i průdušnice. Jeho součástí jsou také lymfatické uzliny a krční páteř. Pokud některý z těchto orgánů onemocní, může to mít velmi špatné následky. Otoky pak můžete vidět v zrcadle, nebo dokonce cítit pod prsty. Mnoho z nás ale nenapadne se podívat právě na krk.

Doporučený článek:  Elixír života má každý ve svých rukách. Nahlédněte do jídelníčku těch, kteří se dožili stovky

Oteklý krk může znamenat mnoho nemocí. Jednou z nich jsou příušnice. Je to jeden z charakteristických příznaků. Příušnice pak poznáte také podle zvýšené teploty nebo zduření slinných žláz. Léčba spočívá v lécích pro snížení horečky a také v dostatečné hydrataci. Oteklý krk ale může znamenat také nemoc štítné žlázy. U té se boule objeví nad hrudní kostí.

Zdroj obrázku: Freepik

V nejhorším případě se může jednat o rakovinu

Oteklý krk může znamenat i rakovinu. Léze na krku budou tvrdé, hutné a nehybné. Mezi příčiny patří lymfoblastická leukémie nebo metastázy z jiných neoplastických lézí. Kromě otoku se pak mohou objevit i další příznaky. Horečka, ztráta váhy nebo svědivá pokožka.

Doporučený článek:  Kvůli vysokým cenám nakupují lidé častěji nekvalitní potraviny

Oteklý krk je příznakem také mononukleózy. Přenáší se kapénkami, a proto se jí říká nemoc z líbání. Jedním z příznaků je zvětšení krčních mandlí, což poznáte na první pohled. Lymfatické uzliny sice budou silnější, ale zůstanou měkké. Krk ale bude silnější a budete mít problémy s pohybem nebo polykáním jídla. Srdeční problémy se mohou objevit poté, co vám nateče krk. Jsou v něm velké krevní cévy, v případě problémů se srdcem se dostaví stagnace krve.

Zdroj: https://www.buoyhealth.com/learn/swollen-throat