Péče o trávník v létě: pravidla je důležité dodržet při sekání, zalévání i hnojení

Jak v létě pečovat o trávník, aby byl stále zelený? Vysoké teploty a pražící slunce jsou pro trávu zničující. Proto je důležité pravidelné zavlažování. Pokud je trávník mladší než jeden rok, potřebovat bude každodenní zálivku, protože ještě dobře nezakořenil. Starší trávník stačí kropit jednou za dva až tři dny.

Kdy sekat a zalévat?

Zalévání trávníku by mělo být především vydatné, aby se voda dostala až ke kořenům. Pokud ho nezalijete dostatečně, voda se odpaří a zavlažování nebude mít žádný účinek. Zalévejte ideálně ráno, dokud půda ještě není příliš teplá. Sečení omezte tak, aby tráva nikdy nebyla kratší než pět centimetrů. V létě stačí sekat jednou týdně, pokud roste rychle, pak dvakrát.

Doporučený článek:  Správná zálivka je základem pro zelený trávník po celé léto

Mějte na paměti, že v horkých letních dnech potřebuje trávník 20 až 30 litrů vody na metr čtvereční. Když teploty stoupají, rozdělte zálivku do dvou dávek. Trávník by se neměl zalévat, pokud na něj přímo svítí slunce, teplotní rozdíl by způsobil zbytečné odpařování vody. Před sekáním vždy nabruste nože sekačky, tupé nože by způsobily rychlejší vysychání stébel.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy hnojit?

Hnojení trávníku v létě by mělo probíhat tehdy, kdy je půda mírně vlhká a samotná tráva suchá. Hnojivo se pak dobře rozpustí a vsákne do půdy. Hnojivo je také třeba vydatně zalít. Přípravky se aplikují v intervalech čtyř až šesti týdnů. V druhé polovině srpna vybírejte taková hnojiva, která neobsahují dusík.

Doporučený článek:  Pozvěte své rostliny na šálek čaje. Dodá jim novou energii a posílí je před každou nemocí

Pokud chcete zlepšit stav trávníku, můžete jeho povrch válcovat zahradním válcem. Vyplatí se také pořízení vertikutátoru, který zajistí, že půda bude mít lepší přístup k vodě, vzduchu a slunci. Plevele se zbavíte pomocí herbicidu, který je pro samotnou trávu neškodný. Odplevelovat ale můžete i ručně nožem nebo vytrháváním plevele. Pokud trávník přes veškerou péči spálí slunce, odstraňte suchou trávu, pomocí hrábí nakypřete půdu a vysejte nový trávník.

Zdroj: https://bioadvanced.com/lawn-care-keeping-lawns-healthy-summer-lawn-watering-guide