Pes vegetarián: nový trend převrací dosavadní styl krmení, odborníci ale mají jasno

Jídelníček psů prošel mnoha úpravami. Zatímco někteří své mazlíčky krmí pouze granulemi, jiní se zase přiklání k tomu, že pes potřebuje maso. Mnozí svým psům dokonce vytvářejí podobné pokrmy, jako mají pro sebe. Která cesta je ale správná a jak krmit psy, aby měli opravdu všechny živiny, které potřebují? Bude to záviset nejen na plemenu, ale také na tom, jak je na tom fyzicky. Může mu stačit zelenina a ovoce?

Je možné psa naučit na jinou stravu, než je zvyklý?

Jestli jste někdy přemýšleli nad tím, že psovi změníte stravu, musíte myslet především na důsledky, které to může mít. Jestli máte malé štěně, to se ještě snadno může přizpůsobit novým podmínkám. U dospělého psa už se může projevit změna stravy například špatným trávením nebo nevolností či průjmem nebo zácpou. Proto raději konzultujte veškeré změny s veterinářem.

Doporučený článek:  Dušičky se blíží, vybrat správné svíčky na hrob ale není snadné. Pomůže několik parametrů

Je pro psa vůbec zdravá vegetariánská strava? Platí tu podobná pravidla jako u lidí. Každý pes je jiný a může mu sednout jiná strava než u jiného psa. Navíc zvířata mohou dát najevo nesouhlas tím, že dané jídlo v misce nesežerou a budou se dožadovat něčeho lepšího. Projevit se může také alergie. Jestliže psovi měníte stravu, sledujte ho po několik dní. Jestli trvá průjem, změnilo se jeho chování nebo má problémy s kůží, bude nutné s daným druhem stravy přestat.

Zdroj obrázku: Freepik

Pes patří mezi relativní masožravce

Na rozdíl od koček, které patří mezi masožravce bezvýhradně, psi jsou naopak masožravci relativní. To znamená, že potřebují jen malé procento sacharidů, které jim můžete dát ze zeleniny a ovoce. Ve stravě psa pak musí být zahrnuty složky, jako je voda, protein, tuky, vitaminy a minerály. Bílkoviny najdete právě v mase, které byste měli psovi dávat. Čím kvalitnější maso, tím kvalitnější budou i obsažené bílkoviny.

Doporučený článek:  Před klíšťaty je důležité se správně chránit, stále častěji se s nimi setkáme i ve městech

Psovi můžete také dopřát ryby, jako je losos, nebo lněný olej. Díky omega-3 mastným kyselinám bude mít krásnou srst. Někteří lidé své psy krmí syrovým masem, jiní dávají přednost suchému krmivu s občasným jídlem, které jim uvaří. Syrová strava má spoustu výhod, ale je vhodná pro aktivní psy, kteří mají dostatek pohybu.

Zdroj: https://www.bva.co.uk/news-and-blog/blog-article/is-it-safe-to-feed-my-dog-a-plant-based-diet-hold-the-greens-only-meals-why-the-jury-is-still-out-on-vegan-dog-diets/