Pitný režim je důležitý, nic se však nemá přehánět. Hyperhydratace může tělo vážně ohrozit

Voda je pro lidské tělo extrémně důležitá a všude neustále slyšíme o důležitosti pravidelné hydratace. To je samozřejmě pravda, ale všeho příliš škodí. Dehydratace je stejně nebezpečná jako situace, kdy přetížíte svůj organismus extrémním množstvím tekutin. Věděli jste, že se můžete vodou skutečně předávkovat, a co se v takovém případě stane s vaším tělem?

Kolik vody byste měli denně vypít?

Dospělý člověk by měl podle odborníků vypít dva až tři litry vody denně. Přesné množství se může lišit v závislosti na životním stylu, pohlaví, hmotnosti a výšce. Muži by měli obecně vypít asi tři litry tekutin denně, u žen se jedná o něco málo přes dva litry. V létě by to mělo být pochopitelně více, protože se více potíme. Dehydratace má mnoho závažných následků, ale negativní dopad může mít také hyperhydratace.

Zdroj obrázku: Freepik

Otrava vodou je vážný problém

Organismus zdravého člověka může denně vyloučit až 10 litrů moči. To znamená, že pití většího množství tekutin může vést k poměrně vážným zdravotním komplikacím. Hypotonická nadměrná hydratace je také dobře známá jako otrava vodou. Jedná se o poruchu elektrolytů, která vás může postihnout. Dobrou zprávou je, že tento stav je velmi vzácný. Postihnout může sportovce, kteří pijí velké množství vody. Důsledkem může být mimo jiné také porucha ledvin.

Doporučený článek:  Obklad ze zelných listů vytáhne z těla zánět i bolest. Zvláštní úlevu přinese při křečových žilách

Základní příznaky hyperhydratace

Hyperhydratace začíná velmi nevinnými příznaky, kterých si sotva všimnete. Na začátku může člověk, který pije příliš mnoho tekutin, pociťovat nevolnost nebo bolesti hlavy. Velmi typickým příznakem jsou také otoky v oblasti bérců a kotníků. Příliš časté močení by vás také mělo upozornit, že s vaším tělem není něco v pořádku a tekutiny byste měli okamžitě omezit. Jestli tyto příznaky nezačnete okamžitě řešit, můžete se dostat do vážných zdravotních problémů, které mohou vést i k nezvratným důsledkům. Naštěstí je tento problém skutečně výjimečný.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/overhydration