Plíseň v bytě se objeví snadno, stejně lehce ale může zmizet: domácí prostředky nezklamou

Plíseň se dokáže šířit velmi rychle a představuje pro naše zdraví i zdraví ostatních členů domácnosti velké riziko. Dokáže poškodit dýchací a trávicí systém a přispívá k rozvoji alergií, nebo v nejhorším případě rakoviny. Plíseň se nejčastěji rozvíjí na místech, kde není přísun čerstvého vzduchu a udržuje se v nich teplo a vlhko. Naštěstí si s tímto problémem můžete jednoduše poradit také pomocí domácích prostředků.

Zbavování se plísně

Hlavní věcí je odstranit zdroj tvorby plísní v bytě nebo domě. Příčiny mohou být různé, například málo větrání, které je nejlepším bojovníkem proti plísním. Důvodem může být i špatně fungující ventilace nebo příliš utěsněná okna. Výpary následně nemohou najít cestu ven, a tím pádem se vlhkost udržuje v domě a vytváří ideální podmínky pro rozvoj plísní.

Doporučený článek:  Sůl škodí zdraví, doma ale nesmí chybět. Je bezkonkurenčním čističem i bojovníkem s plevelem

Plíseň se nejčastěji objevuje na stěnách, spojích nebo ve sprchové kabině. Na každém místě můžete s plísní bojovat stejnými prostředky. Ještě předtím, než sáhnete po těch s chemickým složením, zkuste jako první použít sílu domácích pomocníků. V této situaci vám pomůže jedlá soda, ocet nebo peroxid vodíku. Tyto způsoby jsou ekologické, šetrné k přírodě a zvířatům a navíc nezatíží ani vaši peněženku.

Zdroj obrázku: Freepik

Peroxid vodíku v boji proti plísním

Spolehlivým způsobem odstraňování plísně je použití peroxidu vodíku. Je to lék, který se nachází téměř v každé domácí lékárničce. Tento produkt se účinně vyrovná s houbami a bakteriemi a navíc je to přírodní bělicí produkt. Nejlépe uděláte, když si zakoupíte peroxid vodíku v láhvi s rozprašovačem, tím se jeho aplikace velmi zjednoduší. Stačí, když rovnoměrně postříkáte povrch pokrytý plísní a necháte působit tři hodiny. Povrch následně jemně oškrábejte a otřete vlhkým hadříkem.

Doporučený článek:  Malé myšky dokážou natropit doma velkou spoušť. Vyhnat je nemusí být těžké

Další možností je roztok z tea tree oleje, protože má antibakteriální a dezinfekční účinek. Kromě toho příjemně voní a nepředstavuje nebezpečí pro děti a domácí zvířata. Ve sklenici rozpusťte dvě polévkové lžíce esenciálního oleje a nalijte směs do láhve s rozprašovačem a poté ji nastříkejte na povrch pokrytý plísní. Po několika hodinách odstraňte zbytky plísní vlhkým hadříkem nebo hrubou houbou.

Zdroj: https://www.grove.co/blog/how-to-clean-mold-mildew