Ne všechny rostliny vyžadují na podzim stříhat

Všichni víme, že podzim je nejlepším obdobím pro zastřihování a prořezávání květin, keřů i stromů. To ale neznamená, že to můžete udělat u všech rostlin, které máte na zahradě. Pro některé to může znamenat zkázu. Ukážeme vám, jaké rostliny byste neměli na podzim nikdy stříhat! Jedině díky tomu budete mít na jaře znovu nádhernou zahradu plnou zdravých květin.

Jaké rostliny na podzim nabírají sílu na zimu?

Rododendrony a azalky byste měli zastřihnout ihned po jejich odkvětu. Většinou to bývá během června. Do zimy díky tomu budou mít dostatek času, aby nabraly sílu a odolaly nízkým teplotám a sněhu. Stejný postup byste měli zvolit také v případě zlatého deště. Myslete na to, že ho musíte zastřihnout již po odkvětu. Staré výhonky uřízněte hned u země a nechte jen ty silné, které vám poskytnou nádherné květy během dalších let.

Doporučený článek:  Zkušení zahradníci znají trik, díky kterému sklízí každý rok velká šťavnatá rajčata. Pomůže obyčejný plevel
Zdroj obrázku: Freepik

Na některé rostliny neberte nůžky nikdy

Další rostlinou, u které se nedoporučuje podzimní řez, je vilín virginský. Vilíny byste dokonce neměli řezat nikdy. Poskytněte jim dostatek místa při růstu a užívejte si nádherný keř s úžasnou korunou. Na jaře můžete odstranit jen malé množství tenkých větví, které by keři braly sílu. V jiném případě ale keř nestříhejte, jinak poškodíte jeho zdraví a přijdete o jeho jedinečné květy.

Podzimním zastřižením můžete přijít o hodně květů

Magnolie jsou velmi oblíbené rostliny, které mají nádherné květenství. Právě kvůli němu si je pořizujeme. S podzimním sestřihem o něj ale můžete velmi jednoduše přijít. Ořezat je můžete jen po odkvětu. Pozdější zásah vás připraví o květy. V případě tavolníku se musíte podívat na konkrétní druh, který máte doma. Některé lze zastřihnout po odkvětu, jiné až na jaře. Střihání se liší také u kaliny. U stálezelených keřů můžete odstranit staré a nemocné větve. V případě opadavých keřů musíte počkat, až keře odkvetou.

Zdroj: https://www.express.co.uk/life-style/garden/1688588/pruning-plants-garden-plants-to-never-prune-autumn-exclusive