Postřik z jedlé sody zlikviduje mšice přirozenou cestou

Mšice dokážou napáchat velké škody na našich rostlinách a jedná se o nejvíce nenáviděné škůdce všech zahrádkářů. Navíc rozšiřují virová či plísňová onemocnění, která mohou rostliny dokonce zahubit. Naštěstí existuje mnoho přípravků, které jsou velmi účinné v boji proti mšicím. Jedním z nich je i jedlá soda. Jak ji použít?

Rychlá pomoc rostlinám

Jedlá soda se nejčastěji využívá v kuchyni k pečení, případně pro čištění mastných nečistot. Tento bílý prášek má ale mnohem širší využití, včetně zahradničení. Například si dokáže poradit s plísněmi a některými škůdci, které devastují rostliny na naší zahrádce. Postřik z jedlé sody lze snadno a rychle připravit. Navíc je přírodní, ekologický a rostlinám neublíží. Velkou výhodou je, že je jedlá soda bezpečná i pro další užitečný hmyz, jako jsou včely či čmeláci. Jak použít sodu proti škůdcům?

Doporučený článek:  Šálek mléka potěší i naše rostliny. Odolají všem nemocem a porostou jako o závod

Postřik na mšice

Pokud hledáme účinný prostředek proti škůdcům, jako jsou mšice, a zároveň chceme, aby se jednalo o ekologický prostředek, perfektním řešením je postřik vyrobený z jedlé sody. Existují tři snadné postupy přípravy, které vám na zahrádce pomohou.

Zdroj obrázku: Freepik
  • V litru teplé vody rozpustíme čtvrt lžičky jedlé sody a třetinu lžičky rostlinného nebo olivového oleje.
  • K litru teplé vody přidáme čtvrt lžičky jedlé sody a několik kapek prostředku na mytí nádobí.
  • Půl lžičky jedlé sody rozpustíme v litru teplé vody s přídavkem 2 ml šedého mýdla.
Doporučený článek:  Habrové ploty jsou v zahradách populární. Rostou rychle a hustě

Roztok je důležité dobře rozmíchat, aby se všechna jedlá soda ve vodě rozpustila, a následně nalít do rozprašovače. Přípravek proti mšicím je připraven.

Jak postřik používat?

Připravený roztok aplikujeme přímo na zasažené rostliny. Jako prevenci proti rozšíření mšic je možné jej aplikovat i na rostliny v nejbližším okolí. Jestliže není mšic zatím mnoho, postačí rostliny stříkat jednou za tři až čtyři dny. V případě rozšíření škůdců na další listy je dobré přípravek aplikovat častěji, klidně i denně.

Zdroj: https://pest.bigbadmole.com/en/tlya/sredstva-ot-tli/soda-ot-tli/