Pouhá výměna povlečení nestačí. Pro čistou postel je potřeba mnohem víc

V našich postelích se hromadí mnoho virů a bakterií. Nejen povlečení, ale také peřiny a polštáře samotné byste měli pravidelně čistit. Plísně, kousky odumřelé kůže nebo náš pot mohou způsobit, že nevědomky nakrmíme roztoče nebo parazity, kteří se pak budou v posteli hromadit. Zároveň také ovlivňují naši pokožku a zdraví.

Výměna povlečení stačit nebude, musíte jít do hloubky

Nebude stačit pouze dvakrát měsíčně vyměnit povlečení. Co se týče čistoty postele, budete muset provádět hloubkové čištění, a to pravidelně. Peřiny nebo polštáře můžete vyprat právě v tom nejteplejším měsíci v roce – červenci. Během zimy pak můžete nechat peřiny vyvětrat, protože studený vzduch je osvěží. Když je venku teplo, vyprané peřiny a polštáře budou rychleji suché.

Doporučený článek:  Sediment z kávy nebo čaje pomůže vyčistit jedlá soda nebo zubní pasta

Ale jak je vyprat? Většina domácností nemá tak velkou pračku, do kterého by se vešlo takové množství ložního prádla. Vždy se koukejte na štítek, na kolik stupňů a jak často můžete peřiny a polštáře prát. Většina z nich by se měla vyprat na 60 stupňů, protože právě při této teplotě zahynou bakterie, paraziti i plísně. Do vody, ve které budete prát, můžete přidat také tea tree olej nebo zkuste eukalyptus.

Zdroj obrázku: Freepik

O ložnici se starejte, větrejte a také čistěte matrace

Samotné praní nebo povlékání postelí stačit nebude. K tomu, aby se vám dobře spalo, budete muset udělat mnohem víc. Například je vhodné čistit matraci. K tomu vám budou stačit domácí prostředky, například prášek do pečiva nebo jedlá soda. Poté stačí matraci jen pořádně vysát, povléknout a bude se vám spát jako v bavlnce.

Doporučený článek:  Pravidelná výměna povlečení zajistí hygienicky čistou postel

K lepšímu prostředí v ložnici můžete přispět také pravidelným větráním. Koupit si můžete i rostliny, které absorbují toxické látky ze vzduchu. Ty se tam dostanou například ze špatného vzduchu z ulice, nejhorší situace bude, když bydlíte na rušné ulici nebo v oblasti, kde je mnoho smogu.

Zdroj: https://laundrapp.com/en/blog/how-and-how-often-to-wash-your-bed-sheets-duvet-pillows/